İnsan beyni sadece birkaç saniye içerisinde sahte anılar üretebiliyor

Genel Nis 08, 2023 Yorum Yok
İnsan hafızasının nihayet derece aldatıcı olduğu temelinde uzun bir müddettir bilinen bir gerçek. Geçmiş anıları hatırlamada insan beyninin her Vakit hakikat olmadığı bilinse de yapılan yeni bir çalışma yalnızca eski anılarda değil, birkaç saniye önce yaşanan anıların dahi hatırlanmasında beynin zorluklar yaşadığını gösteriyor.

Yanlış hatırlama üzerine yapılan araştırmaların birçok, uzun Vakit Evvel yaşanmış çocukluk olaylarına vurgu yaparak uzun vadeli hafızaya odaklanmış lakin Hollanda, İngiltere ve Kanada’daki ilim insanları kısa müddetli hafızanın potansiyel yanlışlığına daha yakından bakmak için kapsamlı bir deney yürüttü.

İnsan beyni saniyeler öncesini bile hatırlamakta zorlanıyor

PLOS One’da yayınlanan çalışmada yüzlerce gönüllünün Doğal tutulduğu test sonuçları aktarılıyor. Yapılan dört deney boyunca gönüllülere bir sıra harf gösterildi ve onlardan vurgulanan harfi hatırlamaları istendi. Buna ek olarak vurgulanan harflerden kimileri Aksi halde yansıtıldı ve gönüllülerden bunu da hatırlamaları istendi.

Amsterdam Üniversitesi’nde sinirbilimci olan baş muharrir Marte Otten, “Bu çalışma bize nazaran iki açıdan eşsiz. Birincisi, 0,3 ila 3 saniye Evvel gerçekleşen olaylara ait hafızayı araştırıyor. Sezgisel olarak, bu anıların epeyce sağlam olduğunu düşünürüz. İkinci bir eşsiz özellik olarak, insanlara anılarının sağlam olduğunu düşünüp düşünmediklerini açıkça sorduk – yani karşılıklarından ne kadar eminler?”

Yapılan deneylerde iştirakçilerin harfleri sistemli olarak ve spesifik bir formda yanlış hatırladığı gözlemlendi. Beşerler tipik bir harf gösterildiğinde hatırlama konusunda genel olarak güzeldiler ve yanlışlık oranları yüzde 10 civarında seyrediyordu. Lakin yansıtılmış (c ile ↄ gibi) bir harfi hatırlama konusunda ise epey berbattılar ve birtakım deneylerde yanlışlık oranları yüzde 40’a kadar çıkıyordu. enteresan bir formda mühlet uzadıkça yanılgı katsayısı da artıyor. Fakat bu artış dakikalar ölçeğinde değil yarım saniye ile üç saniye arasında yaşanıyor. Münasebetiyle yalnızca birkaç saniyede şimdi gördüğümüz şeyi hatırlamakta dahi insan beyninin zorlandığı ortaya konuluyor.

Marte Otten’e nazaran yayınlanan bulgular, hafızamızın neredeyse anında önyargılarımız tarafından şekillendirilmeye başladığını gösteriyor. Öte yandan yapılan çalışmanın mutlaklığı için daha farklı yollarla kısa vadeli hafızanın test edilmesinin gerektiği bildiriliyor. Harfler çocukluğumuzdan beri alışık olduğumuz şeyler ve birden fazla Vakit harflere karşı bir yargı barındırmayız. Otten’e nazaran sesler, insan yüzü ve mimikleri üzere yargılar barındırdığımız hususlarda kısa vadeli hafızanın araştırılması ve yargıların hafızayı ne derecede şekillendirdiğine bakılması gerekiyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir