İngiltere, Rolls-Royce’un Ay’a nükleer reaktör kurma projesini destekleyecek

Genel Mar 17, 2023 Yorum Yok
İnsanların Ay’a dönüşü giderek global bir yarış haline dönüşüyor. Evvelki Ay seyahatleri uydunun bileşenleri hakkında bilgilerin toplanmasını içerse de şimdiki planlar Fazla daha farklı emeller doğrultusunda ilerliyor. İnsanların Ay’a yerleşmesi ve oradan Mars seyahatlerinin yapılması hedeflenirken Rolls-Royce, Ay’a kurmayı planladığı nükleer reaktörler ile Gerekli güç altyapısını sunmak istiyor. Şirketin bu projesi artık ise İngiltere Uzay Ajansı’nın dayanağını ardına aldı.

İngiltere’den Rolls-Royce’un Ay planlarına tam destek

Birleşik Krallık Uzay Ajansı tarafından verilen mevcut 2,9 milyar sterlinlik finansman Rolls-Royce için Aka ve bedelli. Rolls-Royce’daki mühendisler ve ilim insanları, küçük boyutlu bir nükleer reaktör üzerinde çalışıyor. Rolls-Royce’a nazaran bu mikro reaktör 2029’a kadar Ay’a indirilecek. Daha Çok ayrıntısı Çabucak alttaki haberimizden elde edebilirisiniz.

Öte yandan NASA, Artemis III göreviyle Ay’a 2025’te geri dönmeyi planlıyor. Daha evvelki haberlerimizde Artemis I vazifesinin insansız olarak gerçekleştirildiğini sizlere aktarmıştık. NASA, bu misyonlar ile Ay yüzeyine bir üs kurmayı planlıyor. Önümüzdeki on yılda, muhtemelen Ay seyahatlerinden Fazla daha Çok bahsetmeye başlayacağız. Görünüşe nazaran bu seferki seyahatler orada yerleşilmesini de içerecek. ABD ve İngiltere’nin yanı Dizi Japonya ve Çin de kendi programları üzerinde çalışıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir