IEA Başkanı Fatih Birol: “Rusya enerji kartını oynadı ve kazanamadı”

Genel Mar 06, 2023 Yorum Yok
Uluslararası Güç Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin Şubat 2022’de global güç piyasalarında şok tesiri yaratmasından bu yana hükümetlerin dünya çapında yenilenebilir enerji üretimini hızlandırmış olmaları, savaşın birinci yılından çıkarılacak en Kıymetli “dersler” ortasında olduğunu söyledi.

Bir yazma kaleme Meydan Birol, hükümetlerin Rus petrol ve gazına süratle alternatifler ürettiğinin altını çizdi. nihayet datalara göre yenilenebilir güç kapasitesi 2022’de dünya çapında yaklaşık yüzde 25 arttı. Bu artışın bir yansıması olarak da Rusya’nın cebine giren petrol ve gaz gelirleri yüzde 38 düştü.

“Rusya kazanamadı”

Birol, “Rusya güç kartını oynadı ve kazanamadı, petrol ve gaz gelirleri geçtiğimiz Yıl düştü… ve önümüzdeki yıllarda daha da düşecek. Bu Yıl petrol ve gaz üretiminde daha Çok düşüş ve güç dünyasındaki pozisyonunu kalıcı olarak kaybetme mümkünlüğü ile karşı karşıya” dedi. Bunlara ek olarak Birol, elektrikli araba satışlarının yüzde 60’a yakın bir sıçrama gösterdiğini, güç verimliliğine yönelik yatırımların arttığını, Avrupa’da ısı pompasının giderek yaygınlaştığını ve nükleer güç tesislerinin kuvvetli bir biçimde geriye döndüğünü belirtiyor.

IEA rakamlarına nazaran Rusya Ukrayna’yı işgal ettiğinde dünyanın Aleni Ara en Aka petrol ve gaz ihracatçısı pozisyonundaydı ve AB, Rusya’nın ihraç ettiği petrolün yaklaşık yüzde 50’sini ve gazın ise yüzde 60’ından fazlasını satın alıyordu. Rusya’nın Avrupa’ya yönelik boru çizgisi akışları o vakitten bu yana dramatik bir formda yavaşladı ve savaş öncesi düzeylere nazaran yüzde 80 oranında azaldı.

Kriz, fırsata döndü

Birol ayrıyeten, güç krizinin geçtiğimiz Yıl yalnızca Avrupa’da olduğu algısının yanlış olduğunu söylerken uzunca bir müddettir birinci sefer elektriğe ulaşamayan insan sayısının artığını aktardı. Lakin bütün bunlar Olumlu sonuçlar doğurabilir. Güç krizi ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi ülkeleri yenilenebilir güce döndürdü. Bu dönüşümün hızlanması gerektiği belirtilirken bu sayede iklim krizi ile uğraşta de Önemli kazanımların elde edileceği söyleniyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir