HDD alırken dikkat edin: Hangi HDD markasının daha sık arızalandığı ortaya çıkartıldı

Anakart Driverları, Donanım Mar 20, 2023 Yorum Yok
SSD’lerin popülaritesi artmaya devam ederken, kimi kullanıcılar Müsait maliyetleri ve yüksek depolama kapasiteleri nedeniyle hala sağlam bir sabit şoföre sahip olmayı tercih ediyor. Lakin her HDD markası tıpkı güvenilirlikte değil. Yeni bir araştırma en âlâ HDD markalarını ortaya koyuyor.

Son vakitlerde, bir sabit disk şoförünün (HDD) tipik kullanımı Aka ölçüde değişti. sert Vaziyet şoförleri (SSD’ler) birincil depolama aygıtı haline gelirken HDD’ler arşiv üzere evrakların tutulduğu bir pozisyona evrildi. Hem HDD’ler özelinde hem de yedekleme konusunda dayanıklılık ve güvenilirlik epey Kıymetli bir faktör. Bu yüzden sağlam bir HDD bulmak nihayet derece değerli. Secure Veri Recovery tarafından yapılan bir araştırma ise tam olarak hangi HDD markasının en emniyetli olduğu hangilerinin ise arızalanma mümkünlüğünün daha yüksek olduğunu gözler önüne seriyor.

Hitachi ve Samsung en kötüleri

Western Digital, Seagate, Hitachi, Toshiba, Samsung ve Maxtor üzere altı Aka HDD Müstahsil markasını ve toplamda 2007 adet arızalı HDD’yi kapsayan testlerde, şoförlerin arızalanmadan Evvel ortalama ne kadar kullanıldıklarını açığa çıkarıyor. Buna nazaran, Toshiba ortalama 34.799 saatlik kullanım ömrüyle birinci oldu. Hitachi ise yalnızca 18.632 saat ile sonuncu oldu. Western Digital ve Seagate HDD’ler ise sırasıyla 25.676 saat ve 23.298 saat kullanım ömrüne ulaşmış durumda. Münasebetiyle bu kullanım mühleti aşağı üst 3 yıla tekabül ediyor.

 

Kullanım ömrünün yanında testlerdeki bir öbür ölçüt ise bekleyen kesim sayısı oldu. Bekleyen kesimler, duruma nazaran HDD’nin her Lahza bozulabileceğinin bir göstergesi olabilir. İncelenen bütün şoförler için ortalama bekleyen dal sayısı 1.548 adet olurken bu testte de Hitachi (3.348 adet) Yine sonuncu oldu. Seagate ise 2.671 ile Hitachi’yi takip ederken Western Digital, Samsung ve Maxtor sırasıyla 628, 529 ve 228 bekleyen kesim ile Fazla düzgün performans sergiledi. Bu ortada test edilen disk sayısının popülerliğe nazaran ağırlıklandırıldığını da belirtelim. Hasebiyle buna nazaran HDD’lerin yüzde 47’si Western Digital ve akabinde disklerin yüzde 28’i Seagate markalıydı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir