Hava Kuvvetleri Komutanlığına ilk T70 Genel Maksat Helikopteri teslimatı yapıldı

Genel Oca 13, 2023 Yorum Yok
ulusal Savunma Bakanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığına birinci T70 genel Amaç Helikopteri teslimatı yapıldığını açıkladı. Teslim merasimi yapıldı. Aralık ayında Jandarma genel Komutanlığına birinci teslimat yapılmıştı. Yekün 109 adet T70 helikopteri üretilerek bu helikopterler askeri ve sivil alanda kullanılacak.

T70 genel Gaye Helikopteri, Sikorsky’den lisans alınarak TUSAŞ’ın ana yükleniciliğinde üretildi. Sikorsky’nin S70i helikopteri referans alınarak Türkiye’de üretilen T70 helikopterinin alt yükleniciliğini ASELSAN, TEI ve ALP Havacılık üzere yerli şirketler yaptı. T70’in başta motoru olmak üzere Temel aviyonik sistemleri, iniş ekipleri, dişli kutusu üzere bileşenleri burada üretildi.

T70 genel Niyet Helikopteri’nin hangi modülleri yerli?

Sikorsky’den lisans alınarak üretilen T70 genel Gaye Helikopteri, yerli sistemler ve yerli motor ile donatıldı. TUSAŞ, helikopterin kabin, kabin, kokpit, kuyruk konisi, yatay ve dikey kuyruk, anne ve kuyruk rotor palleri üzere anne modüllerini üretti. Ayrıyeten kesin montaj süreçlerini, testlerini ve entegre lojistik takviyesini yapıyor. TEI helikoptere Sıkıntı veren T700-TEI-701D motorunu üretiyor. General Electric Aviation’ın T700 motoru Temel alınarak Türkiye’de üretilen bu motor Yurt dışına satılabilecek. ASELSAN, T70’in Temel aviyonik sistemlerini geliştirdi. Alp Havacılık ise iniş kadroları, dişli kutusu ayrıntı modül üretimi ve dinamik modüllerin üretim ve montajı sorumluluklarını üstleniyor.

T70 genel Amaç Helikopteri Özellikleri

  • Azami Seyir Suratı: 296 km/sa (Deniz Seviyesi)
  • Azami Kalkış Tartısı: 9.979 kg
  • Azami Harici Yük: 4.082 kg
  • Kabin Yüksekliği: 1.37 m
  • Kabin Alanı: 18 m2
  • Kabin Hacmi: 11.22 m3
  • Kabin Genişliği: 2.14 m

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir