Hastalıkları araştırmak için kullanılan insan genomu büyük bir değişikliğe uğradı

Genel May 11, 2023 Yorum Yok
ilim insanları 20 yılı aşkın bir süredir genomik çalışmalar yapmak için tıpkı insan genom dizisini kullanıyor, lakin bir müddet Evvel genom dizisinde Aka bir değişiklik yapıldı. Araştırmacılar, Özgün referans genom dizisini Aka ölçüde genişleten, dönüm noktası niteliğindeki gelişmede, daha kapsayıcı yeni bir referans insan genom dizisi koleksiyonu yayınladı.

Referans insan genomu değiştirildi

Nature mecmuasında yayınlanan hakemli makaleye nazaran, yeni pangenom referansı, dünyanın dört bir yanından 47 kişinin genom dizilerini içeriyor. Özgün referans insan genom dizisi, toplamda yaklaşık 20 bireyden bileşenler içermesine Karşın genel anlamda Biricik bir şahsa dayanıyordu.

Yeni pangenom global gen havuzunu daha yeterli yansıttığından, ilim insanları hastalıkla ilgili genetik varyasyonları daha yanlışsız bir formda tanımlamak için kullanabilecekler. Araştırmacılara nazaran, daha Çeşitli referans haritası, nihayetinde bireyin DNA’sına nazaran uyarlanmış daha kişiselleştirilmiş aşı yahut tedavilerin geliştirilmesine Yardımcı olmak için de kullanılacak.

Hastalıkların araştırılması kolaylaşacak

Genom, bir organizmanın büyümesi ve fonksiyon görmesi için Gerekli olan DNA talimatlarının tamamı olarak özetlenebilir. ilim insanları, insanları eşsiz kılan varyasyonları incelemek için kullanabilecekleri bir “standart” oluşturmak üzere referans bir insan genomuna güvenmekte. Ortalama olarak, insanların genomları yaklaşık yüzde 99 oranında birebirdir, lakin Ufak farklılıklar ilim beşerlerine bir bireyin sıhhatini etkileyebilecek özellikler hakkında Fikir verebilir. Yüzde 1, Bazen durumda Geri kalandan “büyük” olabilir.

Makalenin müellifi Wen-Wei Liao yaptığı açıklamada, “Bir pangenom referansı ile genler ve hastalık özellikleri ortasındaki ilişkiye dair anlayışımızı geliştirerek klinik araştırmaları hızlandırabiliriz” dedi. Pangenom, bütün genom dizilerini hizalamak için gelişmiş hesaplama teknikleri kullanmakta. Açıklamada, bu tekniklerin 100 milyondan Çok yeni DNA harfi ekleyerek Özgün referansın bıraktığı boşlukları doldurmaya Yardımcı olduğu belirtildi. Liao, “İnsan pangenom referansı, genomun daha Evvel erişilemeyen bölgelerindeki on binlerce yeni genomik varyantı temsil etmemizi sağlayacak” ifadelerini kullandı. Yapılan araştırma ise Ulusal sıhhat Enstitülerinin bir kısmı tarafından finanse edilen İnsan Pangenom Referans Konsorsiyumu’ndaki ilim insanları yürüttü.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir