Güvenlik Yazılımını Hangi Kriterlere Göre Tercih Etmeliyiz?

Güvenlik Yazılımını Hangi Kriterlere Göre Tercih Etmeliyiz?

Genel, Sosyal Medya, Yazılım Eyl 17, 2023 Yorum Yok

Günümüzde anti virüs programlarının sayıları oldukça yüksektir. Birçok firma her geçen gün daha farklı anti virüs yazılımları piyasaya sürmektedir. Ayrıca şu an  piyasada bulunan yazılımlar nedeniyle de kullanıcılar yoğun seçenekler yüzünden çaresiz kalmaktadırlar. Güvenlik yazılımlarının hayatımızda önemi büyüktür. Her bilgisayarın olmazsa olmazlarından olan güvenlik yazılımlarını kullanmamak için hiçbir bahane öne sürülemez. Özellikle de bilgisayarınızda internet bankacılığı gibi son derece yüksek güvenlik isteyen işlemler yapmaktaysanız mutlaka bir veya birkaç güvenlik yazılımınız olmalıdır. Bu yazımızda da güvenlik yazılımlarını hangi kriterlere göre tercih etmemiz gerektiğini belirteceğiz.

Hangi Kriterlere Göre Seçilmeli

  • Öncelikle bir anti virüs yazılımında sizin için olması gereken özellikleri belirtmeliyiz;
  • Kullanıcılara gereksiz yere anlamsız uyarılar vermemelidir
  • Bilgisayarınızı hiçbir şekilde zorlamamalı
  • Virüs tespitinden ziyade web izlemesi, davranış izleyicisi gibi fonksiyonları da olmalıdır.
  • Tanınmaz virüsleri gelişmiş laboratuarlarında incelemeye almalı ve veritabanına eklemeli

Yukarıdaki unsurların her biri mutlaka anti virüs yazılımlarında bulunmalıdır. Çünkü bu unsurların her biri hayati önem taşımaktadır. Kullanmış olduğunuz yazılım sizlere çeşitli uyarılar göstererek canınızı sıkmamalı. Ayrıca bilgisayarınızın kaldırabileceği özelliklerde olmalıdırlar. Ancak bu şekilde doğru ve rahat bir şekilde çalışabilirler. Virüs tespit etmekten ziyade web sitelerde gezinmeleri takip etmeli ve zararlı yazılımlar sisteme yüklenmeden uyarmalıdır. Ayrıca phishing gibi saldırılara karşı da korumalıdırlar. Sadece web izleme değil davranış izleme özelliği de bulunmalıdır. Yine tanınmayan şifreli olan virüsleri tespit etmelidirler. Piyasada her geçen gün birbirinden farklı virüs türevleri ortaya çıkmaktadır. Kötü niyetli kişiler bu virüsleri şifreleyerek anti virüslerce tanınmamalarını sağlamaktadırlar. Bu yüzden de güvenlik yazılımlarının gelişmiş laboratuarları olmalı ve tespit ettikleri zararlıları en hızlı şekilde veritabanına eklemeleri gerekmektedir.

Güvenlik Yazılımlarını Seçerken Sisteminizi Göz Önünde Bulundurun!

Anti virüs programı seçecekseniz mutlaka sistem özelliklerinizi göz önünde bulundurarak seçmelisiniz. Bundan kasıt ise eğer düşük sistem özelliklerine sahipseniz ve bilgisayarda oldukça yüksek bellek harcama fonksiyonuna sahip olan yazılımları tercih ederseniz sisteminiz de problemler ortaya çıkacaktır. En kötüsü de sürekli olarak çeşitli kasmalar meydana gelecek ve daha virüsler sisteminize bulaşmadan bilgisayarınızın çökme ihtimali vardır. Bu yüzden yazılım seçerken sistem özelliklerinizi mutlaka göz önünde bulundurarak tercih etmelisiniz. Eğer yüksek sistem özelliklerine sahipseniz Avira gibi veritabanı oldukça kuvvetli olan ve sistemde etkin bir koruma sağlayan güvenlik yazılımını tercih edebilirsiniz. Fakat düşük sistem özelliklerine sahipseniz yine daha düşük sistem özellikleri isteyen Malwarebytess gibi bir hafif güvenlik yazılımını tercih etmeniz kesinlikle yerinde olacaktır. Ayrıca bu yazılımı aktif koruma olarak değil de virüs taraması amaçlı kullanmalısınız. Yani sisteminizde aktif olarak virüs koruması yapmayacak ve sizler dilediğiniz zaman tarama başlatabileceksiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir