Browser Trojanlarını Temizliyoruz

Browser Trojanlarını Temizliyoruz

Genel, Sosyal Medya, Yazılım Eyl 17, 2023 Yorum Yok

Bandoo, Netmahal, Search bar, Search Protect, Chrome reklam zararlı yazılımları, Portal Sepeti, Superfish ve benzeri virüsler tarayıcınıza bulaşıp bilinen arama motorlarınızı kaldırıp, kendi reklamlarını size göstermektedir ve kendi arama sistemlerine yönlendirmektedirler.

Aslında zararsız gibi görünen bu tarz kötü amaçlı uygulamalar biz kullanıcılara zorla reklam gösterecek biçimde sistemimizi ele geçirmektedirler. Onların sebebiyle Google yerine diğer arama motorlarında aramalar yapıyoruz ve saçma reklamlar görüyoruz…

Nasıl Temizleyebiliriz?

Birçok İnternet sayfasına baktığınız zaman,

Netmahal kaldırmak,

Bandoo süpürmek,

Search Protect kaldırmak,

Chrome reklam zararlı yazılımı kaldırmak

Superfish kaldırmak,

Portal Sepeti kaldırmak,

V9 ne şekilde kaldırılır…

…gibi yazılarla karşılaşacaksınız. Bu tarz yazıların ne yazık ki çoğu bir işe yaramıyor veya güncel bir anlatım değil. Bazıları ise sizden sistem belgelerine girerek, Regedit gibi önem arz eden noktalardan manuel temizleme yapmanızı tavsiye ederler…

Regedit’i aç,

Anahtar değerini 1 yap,

System32 klasörüne gir,

XYZ adlı dosyayı sil…

…yöntem bilgiye sahip olamayan kullanıcılar ise ne yazık ki bu noktada tıkanıp kalabilmektedirler. Ekran görünümü koysanız dahi birçok kullanıcı bu işlemleri zor ya da yöntem olduğu için kolayca beceremez.

Çözümü Çok Kolay

Bu tarz Search Bar, arama sayfasını değiştiren, giriş sayfasını değiştirip kilitleyen virüsleri Zemana firmasının AntiMalware programı beraberinde birkaç saniyede yöntem bilgili olmadan süpürmek mümkün! Zemana AntiMalware programı ücretlidir bir programdır. Fakat 15 günlük deneme versiyonunu indirerek, sisteminizi rahatlıkla silebilirsiniz. Zemane Setup dosyasını indirdikten sonrasında sürekli olarak “İleri” diyerek kurulumunu bitiriyoruz. Zemana AntiMalware programı kurulduktan sonrasında yazılımı açın. Ana menüde bulunmakta olan “Akıllı tarama” sekmesini “Derin Tarama” seçerek, hemen altında yer alan “Tara” düğmesine basıyoruz. Zemana Antimalware programı tüm sisteminizi, tarayıcılarınızı ve regedit kayıtlarını inceleyerek virüsleri belirleme etmektedir. Arkasından da size bir sayfa açıyor. Burada bulmuş olduğu virüsleri listeliyor olacak. Zaten tarama esnasında bir zararlı yazlım bulursa, Zemana Antimalware, mavi renkten kırmızı renge dönüyor. Sonrasında “Next” beraberinde işlemi bitiriyoruz. Birkaç saniye içinde tüm virüsleri temizlemektedir. Zemana yeniden mavi renge dönüyor… Bu kadar kolay… 15 günlük deneme versiyonu de tüm zararlıları yakalayabilecek nitelikte. özellikle belirtmek gerekirse tarayıcınızın giriş sayfasını kilitleyen tüm zararlıları kaldırabilmektedir. İşlem tamamlandıktan sonrasında tertemiz olarak tarayıcınızı kullanabilmektesiniz.

Dilerseniz, bu güvenlik uygulamasını satın alarak, bilgisayarınızı bu tarz uygulamalara karşı koruyabilirsiniz. En azından 15 gün deneme ve temizleme imkânınız mevcut… Hadi basit gelsin.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir