Güneş’te yaşanan patlama Dünya’da olağanüstü manzaralara neden oldu

Genel Mar 01, 2023 Yorum Yok
Güneş, bizden Fazla uzakta olsa da yıldızda yaşanan gelişmeler Dünya’yı etkileyebiliyor. Bu tesirleri en düzgün gördüğümüz anlar ise elbette çoklukla kutuplara yakın alanlarda ortaya çıkan Auroralar. Yakın vakitte Güneş’ta yaşanan patlamanın uzaya fırlattığı ağır güç yükleri bir müddet Evvel Dünya’ya ulaştı ve çarpıcı görünümler neden oldu.

Güneş patlaması inanılmaz kutup ışıkları yarattı

NASA astronotu Josh Cassada, Dünya’nın ortalama 400 kilometre üzerinde uçan Memleketler arası Uzay İstasyonu‘ndaki (ISS) bölmeden gezegenimde oluşan çarpıcı görüntüyü fotoğrafladı. Cassada, Twitter’da paylaştığı fotoğraf için “Kesinlikle gerçek dışı” ifadelerini kullandı. Fakat Biricik görünüm fotoğrafları bunlar değil.

Bu ortada, kuzey ışıkları olarak da bilinen Auroralar, yüklü Güneş parçacıklarının Dünya atmosferindeki moleküllerle etkileşime girmesi sonucu oluşuyor. Buna neden olan şey ise Güneş’in korona olarak isimlendirilen Hariç atmosferinde yaşanan Koronal Kütle Atımı olarak Anlatım edilen patlama. Güneş’ten uzaya saçılan bu plazmalar hem 26 Şubat Pazar hem de 27 Şubat tarihlerinde Dünya’ya ulaşarak bu kutup ışıklarını oluşturdu. Elbette astrofotoğrafçılar bu görüntüleri kaçırmadı. Aşağıdaki galeriden çarpıcı görselleri inceleyebilirsiniz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir