Güneş’te 14 Dünya büyüklüğünde devasa bir kasırga tespit edildi

Genel Mar 25, 2023 Yorum Yok
Geçtiğimiz günlerde NASA‘nın Güneş Dinamikleri Gözlemevi (SDO), Güneş’in şimal Kutbu yakınlarında oluşan bir kasırgayı gözlemledi. Bildirildiğine nazaran, bu fırtına sonucu oluşan plazmanın yüksekliği neredeyse 14 Dünya’nın toplamına muadil.

Dünya’daki kasırgaların bilakis Güneş’teki kasırgalar rüzgarlarla değil nanyetizma ile meydana geliyor. Güneş; sıcak, yüklü parçacıklardan oluşan ateşli, Aka bir kaynayan gaz ve plazma topudur. Bunlar Güneş’in etrafında devinim ederken, bükülen ve bir spiral halini oluşturan manyetik alanlar oluşturuyor ve sonunda bu geniş plazma bulutları uzaya püskürtülüyor.

14 Dünya büyüklüğünde

Gözlemlenen kasırga çökmeden Evvel yaklaşık olarak üç hafta boyunca devam etti. Plazmadan oluşan bu dev hortum biçimindeki kasırganın uzunluğunun yaklaşık 120.000 kilometre olduğu gözlemlendi. Saatte 500 km süratle devinim eden bu fırtınanın içerisine 14 Tane Dünya üst üste sığabilir. Dev fırtına, en sonunda plazmayı uzaya gerçek fırlattı lakin bu yüklü parçacıklar Dünya’ya yanlışsız gelmiyor ve bu yüzden bir risk oluşturmuyor.

Astrofotoğrafçı Andrew McCarthy, “14 Dünya uzunluğundaki bu dönen plazma sütunu Güneş’in üzerine Ay büyüklüğünde akkor unsurlar yağdırıyordu” diye tweet attı. McCarthy, paylaşımına “Cehenneme daha emsal bir yer Düş edemiyorum” kelamlarını de ekledi.

Öte yandan Güneş’in aktivitesi son vakitlerde bir artış eğiliminde. İngiltere Uzay hava durumu raporuna nazaran yıldızımızda altı adet görünür Güneş lekesi bulunuyor. En büyüklerinden birinin önümüzdeki günlerde Güneş patlamaları ve plazma püskürmeleri oluşturması bekleniyor. Ayrıyeten Güneş’in üst atmosferinde iki koronal delik de keşfedildi. Bunlar Dünya’ya yanlışsız Aka ölçülerde Güneş rüzgârı gönderebilir. Dünya’ya gelen Güneş rüzgarları yüksek enlemlerde daha Çok şimal Işıkları görülmesine neden olacaktır. Güneş yavaş yavaş 11 yıllık döngüsünün tepesine ulaşıyor gibi görünüyor, yani Güneş’in manyetik alanı Tersine dönmek üzere. Öte yandan bu tip olaylar Ara Dizi olmaya devam edecek. Lakin bu olayların Dünya için çoğunlukla zararsız olduğunu söyleyelim.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir