Bilgisayar dünyası yasta: Intel’in kurucusu Gordon Moore hayatını kaybetti

Genel Mar 25, 2023 Yorum Yok
Bilgisayar ve Elektronik Çağı’nın en Değerli isimlerinden olan ve dünyadaki herkesin hayatını bir biçimde etkileyen Gordon Moore, 94 yaşında hayata gözlerini yumdu. Moore, gerisinde Kıymetli bir Fikir ve devasa bir şirket bıraktı.

Moore Yasası’nın babası hayatını kaybetti

Gordon Moore, 1965’te Electronics dergisinde yazdığı makale ile kısa müddette bilgisayar biliminde ve dalındaki en Kıymetli isimlerden olmayı başardı. Her sene bütünleşmiş devrelerde kullanılan transistor sayılarının iki katına çıkacağını ve bu sayede çiplerin yıllar ilerledikçe küçüleceğini ve daha kuvvetli olacağı fikrini lisana getiren bu makale, Moore Yasası olarak bilinen fikrin doğmasına Sebep oldu. Moore Yasası, uzun bir mühlet gerçeği yansıtsa da geçerliliği, nihayet yıllarda Önemli bir münakaşa konusu olmuş durumda. 

Moore Yasası dışında Gordon Moore, dünyanın en Aka yarı iletken üreticilerinden olan Intel’in kurucu ortaklarından biri olarak biliniyor. 1968’te NM Electronics olarak Robert Noyce, Andry Grove ve Gordon Moore tarafından kurulan Intel, hala dünyanın en Kıymetli şirketlerinden biri. 94 yaşında hayata gözlerini yuman Gordon Moore, Intel Üçlüsü olarak bilinen kadronun nihayet yaşayan üyesiydi. Gordon Moore, uzun yıllardır Intel için çalışmasa da kendisinin elektronik ve bilgisayar dünyasına olan katkıları, tarih boyunca unutulmayacaktır. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir