Driver İndirin | Ücretsiz Driver İndir

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Güneş panellerinin bölgesel açılarının hesabı

Güneş panellerinin bölgesel açılarının hesabı

admin admin -
18 0

Son vakitlerde elektrik fiyatlarının ve teşviklerin artmasıyla Geri dönüş müddetleri uygunca kısalan PV panellerinin gerek verimliliği gerek fiyatı ya da montajı hatta güneş takip sistemleri ile bir Fazla geliştirme bütün dünya çapında Aka bir Çaba içerisinde.

Şimdiye kadar panellerin açıları takıldığı bölgenin enlemi ile alakalı idi. Ekvatora gerçek daha yatık iken kuzeye gittiğimizde daha dik bir heyetim yapısı temel alınıyordu.

Fakat göze katılmayan şey bulutlu havalarda güneş ışığı durumuydu. Güneş ışınları bulutların içinden geçtiğinde dağıldığı için panellerin buluta hakikat daha açılı konumlanması daha Çok güç üretmesini sağlıyor. Hatta güneş takip sistemleri bulutlu havalarda büsbütün yatay konuma geçerek Fazla daha Çok güç üretebiliyor.

Şimdi ise ilim adamları 12 yıllık hava durumu bilgilerini ve güneş ışıması kayıtlarını kullanarak birebir enlemdeki farklı kentler için farklı açılar önerebilme hesabını geliştirdi. Bu sayede İtalya ve Fransa’daki 212 Belde için ayrıntılı hesaplamalar gerçekleştirildi.

Böylece birtakım şehirlerde %4’e varan güç üretim kazanımı geliştirildi. Çalışma sonucunda PV panellerinin verimliliğini ise %21’den %21.8’e kadar yükseltmeyi başarmışlar.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir