Google’ın yapay zekası Bard, şirketin insan çalışanlarına emanet

Genel Şub 16, 2023 Yorum Yok
Google, Twitter’da yayınladığı bir görüntüde şimdi piyasaya sürülmemiş olan Yapay zeka sohbet botu Bard’ın yeteneklerini sergilemişti. Dikkatli kullanıcılar ise Bard’ın James Webb Uzay Teleskobu hakkında kendinden emin bir formda yanlış bilgiler verdiğini ayrım etti. Görünüşe nazaran Google, Bard’ın eğitimi için şirket çalışanlarına güveniyor.

Bard, Google çalışanlarına emanet

Google’ın aramadan Mesul reis Yardımcısı Prabhakar Raghavan‘ın çalışana bir e-posta göndererek, yeterli bildikleri hususlarda Bard cevaplarını tekrar yazmalarını istediği bildirildi. Raghavan, Bard’ın en güzel öğrenme yolunun Örnek alma olduğunu ve bu nedenle onu gerçek karşılıklarla eğitmenin doğruluğunu artıracağını söylüyor.

Hem Bing hem de Google’ın Yapay zekaları hatta ChatGPT bile verdikleri karşılıklarda tarafsız bir lisanı her Vakit kullanamıyor. Halbuki arama motorundan bir bilgi istediğimizde verilen karşılıkların tarafsız olmasını isteriz. Raghavan ayrıyeten, Google çalışanlarının eğitim sırasında ırk, milliyet, cinsiyet, yaş, din, cinsel yönelim, siyasi ideoloji, konum yahut gibisi kategorilere dayalı varsayımlarda bulunmaktan kaçınmaları talimatı da verdi.

Bard’a insan muamelesi yapılmayacak

Dolayısıyla Bard’ın eğitiminde onu bir şahıs olarak tanımlamamaları, hisleri olduğunu ima etmemeleri yahut insan gibisi tecrübeler yaşadığını tez etmemeleri isteniyor. Bunun yanında Bard’ın “yasal, tıbbi, finansal tavsiye” içeren yahut nefret içerikli cevaplar vermemesi üzerinde de çalışılacak.

Öte yandan Google CEO’su Sundar Pichai, bir mühlet Evvel çalışanlardan Bard ile haftada birkaç saat sohbet ederek onu test etmelerini istemişti. Bir kısım şirket çalışanı ise Bard’ı “aceleye getirilmiş” ve “başarısız” olarak nitelendirmişti. Gelinen noktada ise anne rakip Microsoft’un yeni nesil Yapay zeka dayanaklı Bing’i şimdilik Google’ın önünde görülüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir