Google, yapay zeka arama özelliklerini sergiledi: ChatGPT ile rekabet edebilecek mi?

Genel Şub 08, 2023 Yorum Yok
Google, bir müddet Evvel Paris’te düzenlediği canlı bir aktiflikte yapay zeka dayanaklı arama alanındaki en yeni gelişmeleri ve yeteneklerini tanıttı. Lakin sergilenen özellikler şimdiden soru işareti yaratmışa benziyor çünkü gösterilenler Microsoft’un kısa müddet Evvel yaptığı yeni Bing duyurusunda anlatılanlarla kıyaslandığında biraz sönük kalıyor.

Google, aktiflikte arama motorunun geleceğini sergiledi. Yapılan demo ile “yıldızları izlerken aranacak en düzgün takımyıldızlar nelerdir?” sorusu ve o soruya sunulan kısa, özet biçimindeki Yapay zeka tarafından oluşturulmuş Sonuç gösterildi.

Google’ın reis Yardımcısı Prabhakar Raghavan, “Yeni üretken Yapay zeka özellikleri direkt arama sonuçlarında karmaşık bilgileri ve çoklu nazar açılarını düzenlememize Yardımcı olacak. Bu sayede, Aka resmi süratle anlayabilecek ve akabinde farklı açıları keşfetmeye devam edebileceksiniz.” sözlerini kullandı. Lakin bu özelliğin ne Vakit kullanıma sunulacağı ise belirtilmedi.

Google’ın gösterdikleri kâfi gelmedi

Bu noktada Google, arama motoruna Yapay zekayı nasıl entegre edeceğine dair epey kısıtlı bilgiler sunmuş durumda. Münasebetiyle buradaki bilgi eksikliği Google’ın yaşadığı var zorlukları gösteriyor. Şirket, Yapay zeka alanında lider olmasına ve Yapay zeka özelliklerini yıllardır aramaya yavaş yavaş iç etmesine karşın, şimdi sohbete dayalı ChatGPT’ye direkt bir rakip çıkarmadı. Pazartesi günü rakip hizmeti Bard‘ı duyurdu lakin sistem şu anda sırf kapalı beta olarak test ediliyor. Bard’ın önümüzdeki haftalarda daha geniş bir kullanıma sunulması hedefleniyor.

Bugünkü aktiflikte Google ayrıyeten, Bard sohbet robotuna elektrikli otomobil satın almanın artıları ve eksileri hakkında sorular soran bir Örnek daha yayınladı. bütün bunların ışığında Microsoft’un Bing ile Yapay zeka dayanaklı arama motoru konusunda Fazla daha emin adımlar attığını söyleyebiliriz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir