Google Tensor G3 detaylanıyor: Performansı ile şaşırtabilir

Genel May 06, 2023 Yorum Yok
Pixel Tablet ve Pixel Fold modellerinde Tensor G2 platformuna yer vermeyi planlayan Google, istikbal Yıl tanıtılması beklenen Tensor G3 yonga setinde kullanıcıları şaşırtabilir. Yeni işlemcinin, Samsung 4nm üretim sürecini Temel alması bekleniyor. İşte ayrıntılar

Google Tensor G3 netleşmeye başladı

Bildiğiniz üzere Samsung, 2021’den bu yana 4nm yongalar üzerinde çalışıyor. Fakat emsal süreçlerde daha yeterli verimlilik sunan TSMC’ye karşı Geri planda kaldı. Hakikaten Snapdragon 8 Gen 1 üretimini 2022 yılında Samsung’dan TSMC’ye taşıyan Qualcomm, dikkate değer bir verimlilik artışı ile karşımıza çıktı. 

Yeni raporlar ise, Samsung’un 4nm düğümünde önemli kazanımlar sergilediğini ve artık TSMC’ye rakip olabileceğini söylüyor. Bildiğiniz üzere Samsung ve Google iştiraki ile geliştirilen Tensor işlemciler, hiçbir Vakit amiral gemisi rekabetine iç olmadı. Lakin Pixel 8 ve Pixel 8 Pro’ya eşlik edecek Tensor G3, 4nm düğümü ile durumu Aksine çevirebilir. 

Ayrıca daha Ufak bir üretim sürecine geçişin yalnızca performansa yönelik olmayacağını da belirtelim. Daha az Sıkıntı tüketimi ile verimlilik artışı sunacak bu yükseltme, çiplerin daha az ısı üretmesi ve buna bağlı olarak daha yüksek saat suratlarına ulaşmasını sağlayacak. Hasebiyle 4nm düğümünü Temel alacak Snapdragon 8 Gen 3 ve Google Tensor G3 platformlarında sıkı bir rekabet görebiliriz. 

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir