Google, kuantum bilgisayarlarda devrimsel bir adım attı

Genel Şub 25, 2023 Yorum Yok
Google‘ın kuantum Yapay zeka araştırmacıları, kullanılan kübit sayısını artırarak kuantum hesaplamalarındaki yanlışları azaltmanın Mümkün olduğunu ortaya çıkardı. Bu kulağa Yalın geliyor olabilir fakat kuantum sistemleriyle uğraşırken işler olağan bilgisayarlardan Fazla farklı ilerliyor. Google’ın attığı bu adım kuantum bilgisayarlar için bir dönüm noktası olarak nitelendiriliyor.

Google’daki fizikçiler, kullanışlı bir kuantum bilgisayara giden yolda ikinci kilometre taşı olarak tanımladıkları noktaya ulaştıklarını bildirdi. Kaliforniya, Santa Barbara’daki laboratuvarda araştırmacılar kuantum kodlarını büyüterek hesaplamalardaki kusur oranını düşürebileceklerini keşfettiler.

Nature mecmuasında 22 Şubat’ta yayınlanan bu muvaffakiyet, Google kuantum bilgisayarının Alelade bir bilgisayarda binlerce Yıl sürecek bir hesaplamayı Fazla kısa müddette gerçekleştirerek ‘kuantum avantajı’ elde ettiği Ünlü 2019 deneyinden sonraki en Aka atılım niteliğinde. Bu muvaffakiyete giden yol da tıpkı birinci muvaffakiyet üzere nihayet derece şiddetli.

Kuantum bilgisayarlarda devrimsel adım

Google CEO’su Sundar Pichai’nin de vurguladığı üzere, kübitler o kadar hassastır ki başıboş bir Fer üzere küçücük bir şey bile hesaplama yanılgılarına neden olabilir. Münasebetiyle en düzgün kuantum algoritmalarının bugün sahip olduğumuzdan Fazla daha düşük yanılgı oranları gerektirdiği düşünüldüğünde, kuantum bilgisayarların manalı bir geleceğe sahip olması için yanılgılar, üstesinden gelinmesi gereken bir Sıkıntı olarak görülüyor. İşte bu noktada kuantum kusur düzeltme devreye giriyor.

Pichai, kuantum kusur için “mantıksal bir kübit” oluşturarak bilgiyi birden Çok fizikî kübit boyunca kodlanmasını, bu nedenle yayılan bilgi sayesinde daha düşük kusur oranlarına sahip olunabileceğine inanıyordu. Bu inancı Google’ın araştırmacıları tarafından resmen onaylandı.

Yapılan laboratuvar testlerinde Google, 49 fiziksel kübitten oluşan mantıksal bir kübit oluşturdu. Yapılan simülasyonlarda 17 kübitle çalışan bir kuantum bilgisayarına karşı mantıksal kübitin olduğu sistem daha düzgün performans gösterdi. Bu da takıma kuantum yanılgı düzeltmenin yalnızca teoride değil pratikte de işe yaradığını gösterdi.

Hollanda’daki Delft Teknoloji Üniversitesi’nde kuantum yanılgı düzeltme konusunda uzmanlaşmış bir teorik fizikçi olan Barbara Terhal, “Google’ın başarısı etkileyici, zira Aka kod boyutuyla daha güzel performans elde etmek Fazla zor” ifadelerini kullandı. Google araştırmacıları ise, güzelleşmenin hala Ufak olduğunu ve hata oranının Fazla daha Çok düşmesi gerektiğini söylüyor.

Detay arayanlar için: Kuantum yanlışları düzeltme

Bu içeriği yazdığım bilgisayarlar üzere bütün bilgisayarlar kusurlara maruz kalır. Alelade bir bilgisayar çipi bilgiyi bitler halinde (0 ya da 1’i temsil edebilir) depolar ve bilginin bir kısmını yedek ‘hata düzeltme’ bitlerine kopyalar. Bir kusur çip olduğunda bu sayede sorunu otomatik olarak tespit edip düzeltebilir.

Ancak kuantum bilgisayarlarda bu durum Muhtemel değil. Kuantum bilgisayarlar, ‘0’ ve ‘1’ durumlarının bir karışımı halinde bulunabilen kübit ismi verilen kuantum durumlarına dayanır. Bu süperpozisyon nedeniyle bilgiyi basitçe yedek kübitere kopyalamak imkansız oluyor.

Lakin teorisyenler bu sorunu çözmek için detaylı ‘kuantum yanılgı düzeltme‘ şemaları geliştirdiler. Bunlar mantıksal kübit olarak isimlendirilen bir bilgi kübitinin Biricik bir kübit yerine fizikî kübitlerden oluşan kodlanmalara dayanıyor. Yani basitçe kübit sayısı artırılıyor diyebiliriz. Artan kübit sayısı ve mantıksal kübitler ile yanılgıların tespiti ve masrafımı daha düzgün hale getiriliyor. Bu durum ölçeklenebilir olduğu için de Değerli bir avantaj elde edilmiş oluyor. Lakin daha Çok fizikî kübit eklemek tıpkı anda bir yanlıştan etkilenme mümkünlüğünü da artırıyor. Araştırmacılar bu durumu test edebilmek için 17 kübit ve 49 kübitli iki sistemin birebir yanılgıyı giderme performansına baktı. Sonuç olarak 49 kübit kullanan sistem biraz daha âlâ performans gösterdi.

Google için gidilecek Fazla daha uzun bir yol var. Google kendisi için 6 Temel mihenk taşından oluşan bir kuantum bilişim yol haritası belirledi. Birinci mihenk taşı “kuantum avantajı” olarak bilinen 2019 deneyiydi. İkincisi yapılan yanılgı düzeltme başarısıydı. Google altıncı mihenk taşı için kodlanmış 1000 mantıksal kübiten ve 1 milyon fizikî kübitten oluşan bir makine oluşturmak. Bu noktada Google ticari bir bedelden Laf etmenin Muhtemel olacağına inanıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir