Google, ChatGPT rakibi Bard’ı kullanıma sundu: Neler yapabiliyor?

Genel Mar 22, 2023 Yorum Yok
Google, ChatGPT rakibi Bard’ın önizleme sürümünü kullanıma açtı. Şimdilik yalnızca ABD ve İngiltere‘deki kullanıcılar için açılan erişim hakkı için bir bekleme listesine kayıt olmak gerekiyor. Öte yandan Google, sohbet botunun aramanın yerini almayacağının da altını itinayla çiziyor.

Google, Bard’ın öteki ülkelere ve daha Çok kullanıcıya ulaşmasının Vakit alacağını söylerken genel erişim için rastgele bir maksat tarihi de vermiyor. Bununla Birlikte kullanıcılar bard.google.com adresindeki bir bekleme listesine katılabilecekler. Türkiye’deki kullanıcılar VPN kullanarak bekleme listesine katılabilir. Erişime hak kazanıldığı Google, e-posta üzerinde size bunu bildirecek.

Bard, Google’ın yerine geçmeyecek

OpenAI’nin ChatGPT’si ve Microsoft’un Bing sohbet robotu üzere Bard da kullanıcılara metin tabanlı istemlerle Tekrar metin tabanlı çıktılar sunuyor. ChatGPT, Bing ve Bard üzere Yapay zeka sohbet botlarının yanlış bilgiyi yahut hiç olmayan bir bilgiyi gerçek üzere sunabileceklerini göz önüne Meydan Google, Bard’ın arama motorunun yerine geçmeyeceğini söylüyor. Yazılım devi Bard’ı daha çok “aramanın tamamlayıcısı” olarak konumlandırıyor. Münasebetiyle Bard, fikir alışverişinde bulunulan, taslaklar oluşturabilen yahut yalnızca sohbet etmek için kullanılacak bir araç olacak.

Bard projesinin başkanları Sissie Hsiao ve Eli Collins, Bard’ı “insanların üretkenliklerini artırmalarına, fikirlerini hızlandırmalarına ve meraklarını körüklemelerine Yardımcı olmayı amaçlayan … erken bir deney” olarak tanımlıyor. Ayrıyeten Bard’ı, kullanıcıların “üretken Yapay zeka ile işbirliği yapmalarına” İmkan tanıyan bir Eser olarak nitelendiriyorlar. Bu telaffuzlarda anlaşılıyor ki Google, “yanlış bilgi üretme” konusundan epey endişe duyuyor ve bu telaffuzlar sorumluluktan kaçmaya çalışmak üzere görünüyor.

Bard, ChatGPT ve Bing’ten daha hızlı

Yapılan demolarda Bard’ın görece daha süratli olduğu söyleniyor. Bard, sinema tavsiyesinde yahut bir çocuğun bowling oynamaya nasıl teşvik edileceği sorusuna verdiği karşılıklarla dikkat çekiyor. Google’ın Yapay zeka botu her kullanıcı sorgusu için üç Cevap üretiyor, lakin bu yanıtların içeriğindeki çeşitlilik az ve her cevabın altında kullanıcıları ilgili bir Google aramasına yönlendiren bariz bir “Google It” düğmesi bulunuyor.

The Verge, yapmış olduğu testlerde Bard’ın halüsinasyon görmeye meyilli olduğunu belirtiyor. Bard’ın kimi bağlamdan kopmadan hakikat karşılıklar verdiği bazense de bağlamdan koparak yanlış bilgiler üretebildiği aktarılıyor. Bununla Bir arada Bard’ın yanıtlarının daha kısıtlı olduğu ve telaffuzlarını kimi Biricik bir kaynağa dayandırdığı da belirtiliyor.

Bing, OpenAI’ın GPT-4’ü üzerinde çalışırken, Bard Google’ın LaMDA‘sının “hafif ve optimize edilmiş bir versiyonu” tarafından destekleniyor ve şirket, “zaman içinde daha yeni, daha yetenekli modellerle güncelleneceğini” söylüyor. Google paylaştığı bir örnekte Bard’ın yanılgısını da gözler önüne sermekten çekinmedi. dahil yer bitkileri için örneklerin istendiği bir isteme Karşılık veren Bard’ın ZZ bitkisinde yanlış bilgiler verdiği görülüyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir