Google, ChatGPT-4 rakibi PaLM 2 yapay zeka modelini duyurdu: İşte yenilikler

Genel May 11, 2023 Yorum Yok
Google, en yeni Yapay zeka lisan modeli PaLM 2‘yi duyurdu. PaLM 2, direkt OpenAI’ın ChatGPT’sine Güç veren GPT-4 modeline rakip olacak. Google CEO’su Sundar Pichai şirketin I/O konferansında yaptığı konuşmada PaLM 2’nin geniş eğitim sayesinde mantık ve muhakeme konusunda daha kuvvetli olduğunu ve 100’den Çok lisanı kapsayan Fazla lisanlı metin üzerinde eğitildiğini aktardı.

Google tarafından yapılan açıklamada PaLM 2’nin akıl yürütme, kodlama ve çeviri de iç olmak üzere bir sıra metin tabanlı misyonda Fazla daha yeterli olduğu belirtildi. PaLM 2’nin farklı lisanlardaki deyimleri (Örneğin, etekleri zil çalmak) anlayabildiğinin altı çizildi. PaLM 2’nin yeteneklerini açıklayan bir araştırma makalesinde Google mühendisleri, sistemin lisan yeterliliğinin “o lisanı öğretmek için yeterli” olduğunu ve bunun kısmen eğitim bilgilerinde İngilizce olmayan metinlerin daha yaygın olmasından kaynaklandığını belirtti.

PaLM 2, Fazla sayıda Özel yapılandırmaya sahip

Oluşturulması Aka Vakit ve kaynak gerektiren öbür Aka lisan modelleri üzere PaLM 2 de Biricik bir eserden çok, tüketici ve kurumsal ortamlarda kullanılacak farklı sürümleri olan bir Eser ailesi konumunda. Sistem en küçükten en büyüğe hakikat Gecko, Otter, Bison ve Unicorn olarak isimlendirilen dört boyutta mevcut.

Aktarılanlara nazaran PaLM 2’nin sıhhat dataları üzerinde eğitilmiş bir versiyonu olan Med-PaLM 2, ABD Tıbbi Lisanslama İmtihanında bulunanlara misal soruları “uzman” seviyesinde yanıtlayabiliyor. Siber Emniyet bilgileri üzerinde eğitilmiş Öbür bir versiyonunun (Sec-PaLM 2) da potansiyel Üzücü emelli komut evraklarının davranışını açıklayabileceği ve koddaki tehditleri tespit etmeye Yardımcı olabileceği belirtildi. Bu modellerin her ikisi de Google Cloud üzerinden, başlangıçta belli müşterilere sunulacak.

Google özelinde ise PaLM 2, şirketin deneysel sohbet robotu Bard da iç olmak üzere 25 serviste halihazırda kullanılıyor. Bard aracılığıyla sunulan güncellemeler ortasında gelişmiş kodlama yetenekleri ve daha Çok lisan takviyesi yer alıyor. Ayrıyeten Docs, Slides ve Sheets üzere Google Workspace uygulamalarındaki özellikleri güçlendirmek için de kullanılıyor.

PaLM 2 akıllı telefonlara gelebilir

Google, PaLM 2’nin en hafif sürümü olan Gecko’nun akıllı telefonlarda çalışabilecek kadar Ufak olduğunu ve saniyede kabaca yaklaşık 16 yahut 17 kelime işleyebileceğini söylüyor. Google bu modeli test etmek için hangi donanımın kullanıldığını söylemedi, yalnızca “en yeni telefonlarda” çalıştığını belirtti.

Bununla birlikte, bu Cin lisan modellerinin minyatürleştirilmesi hayli değerli. Çünkü bu dev sistemlerin bulutta çalıştırılması hayli değerli olmakla Bir arada Aygıt üzerinde çalışmaları gelişmiş saklılık gibi Öbür yararlara da İmkan tanıyacaktır. Problem şu ki, lisan modellerinin daha Ufak versiyonları kaçınılmaz olarak daha Aka kardeşlerinden daha az yetenekli oluyor.

PaLM 2 ile Google, Yapay zeka lisan araçlarını Office yazılım paketine agresif bir biçimde iç eden Microsoft gibi rakipleriyle ortasındaki “yapay zeka açığını” kapatmayı umuyor. Microsoft artık evrakları özetlemeye, e-posta yazmaya, sunumlar için slaytlar oluşturmaya ve Fazla daha fazlasına Yardımcı olan Yapay zeka özellikleri sunuyor.

PaLM 2, Google’ın Yapay zeka lisan modelleri üzerindeki çalışmaları için katiyetle ileriye yanlışsız atılmış bir adım olsa da bilinen Sıkıntı ve tasalar devam ediyor. Örneğin, birtakım uzmanlar lisan modelleri oluşturmak için kullanılan eğitim datalarının yasallığını sorgulamaya başladı. Bu bilgiler çoklukla internetten toplanıyor ve ekseriyetle telif hakkı muhafazalı metinler ve korsan e-kitaplar içeriyor. Bu modelleri oluşturan teknoloji şirketleri çoklukla eğitim datalarını nereden temin ettiklerine ait soruları yanıtlamayı reddediyor. lisan modellerinin çıktılarında “halüsinasyon” ya da bu sistemlerin basitçe bilgi uydurma eğilimi üzere doğal sıkıntılar da var.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir