Android 14 özellikleri tanıtıldı: İşte Android 14 beta alacak telefonlar

Genel May 11, 2023 Yorum Yok

Google, Yapay zekanın öne çıkarıldığı I/O 2023’te yeni donanımlarını tanıtmak için Android 14 ile gelen yenilikleri paylaştı. Birinci önizleme sürümü Şubat ayında yayınlanan, herkese Aleni beta sürümünün de Nisan ayında yayınlandığı Android 14’ün öne çıkan özellikleri aktiflikte anlatıldı. Android 14 özelliklerine ve Android 14 beta sürüm için Müsait aygıtların listesine bir göz atalım.

Kilit ekranı için daha Çok özelleştirme

Android 14 ile kilit ekranına yönelik birkaç özelleştirme seçeneği geliyor. Kullanıcı, artık yazma tipini, rengini, boyutunu, dizaynını seçerek kilit ekranına kendi şahsileştirilmiş saatini ekleyebilecek. Ayrıyeten direkt kilit ekranından el fenerini açmak, ödeme için cüzdanı açmak yahut QR kod okutarak kamerayı başlatmak için yeni kilit ekranı kısayolları var.

Emoji ve sinematik duvar kağıtları

Android 14, emoji ve sinematik duvar kağıtları iç olmak üzere birkaç yeni duvar kağıdı seçeneğiyle geliyor. Emoji duvar kağıdı özelliği, anne ekranınız ve kilit ekranınız için eşsiz duvar kağıdı oluşturmanız için 14 farklı emoji seçmenize, Türlü desenlere göz atıp bir renk deseni seçmenize İmkan tanıyor. Emoji duvar kağıtları etkileşimli; yani emojilere her dokunuşunuzda devinim ediyorlar.

Sinematik duvar kağıdı özelliği, galerideki rastgele bir fotoğrafı arka plan olarak ekleyebileceğiniz devinim efektlerine sahip 3 boyutlu bir imaja dönüştürüyor. Bu duvar kağıdı özelliklerinin her ikisi de birinci olarak Haziran ayında Pixel telefonlara gelecek.

Yapay zeka duvar kağıtları

Google, Android 14 ile üretken yapay zeka ile eşsiz duvar kağıdı oluşturmanıza İmkan tanıyan yeni bir özellik sunuyor. Bir tema seçerek başlıyorsunuz, akabinde duvar kağıdı oluşturuluyor. Her duvar kağıdının altında, var duvar kağıdını daha da özelleştirmeniz için düzenleme seçeneği bulunuyor. Duvar kağıtlarını süratlice kaydırarak geçebiliyorsunuz. Material You sayesinde, sistemin renk paleti otomatik olarak oluşturulan duvar kağıdına uyacak biçimde uyarlanıyor.

Cihazımı Bul güncellemesi

Android 14 ile Cihazımı Bul özelliği de güncelleniyor. Kullanıcılar, artık kulaklık, tablet üzere Öbür aygıtların da yerini bulabilecek. Ayrıyeten SmartTag üzere akıllı takip cihazınızının takıldığı eşyalar da Bul aracılığıyla takip edilebilecek.

Android 14 beta alacak telefonlar

Google, I/O aktifliği sonrası Android 14 beta 2 sürümünü yayınladı ve Android 14 beta programına katılan üreticileri paylaştı. iQOO, Lenovo, Nothing, OnePlus, Oppo, Realme, Tecno, Vivo telefonlar, Android 14 beta güncellemelerini alabilecek. İşte Android 14 beta alacak cihazlar:
  • Vivo X90 Pro
  • Xiaomi 12T, Xiaomi 13, Xiaomi 13 Pro, Xiaomi Pad 6
  • TECNO Camon 20 serisi
  • Oppo Find N2 Flip
  • OnePlus 11
  • Nothing Phone (1)
  • Lenovo Tab Extreme
  • iQOO 11

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir