Google, 20 yıllık çalışanını beklenmedik bir şekilde e-posta ile kovdu

Genel Oca 24, 2023 Yorum Yok
Artık eski bir Google mühendisi olan Jeremy Joslin, şirkette 20 yıl geçirdikten sonra beklenmedik bir halde bir e-posta ile işten çıkarıldığını Twitter üzerinden duyurdu. Öte yandan Google ve öteki teknoloji şirketlerindeki dev işten çıkarmalar ise devam ediyor.

Google bir müddet Evvel global işgücünün yüzde 6’sına denk gelen yaklaşık 12.000 çalışanını işten çıkartacağını duyurmuştu. Bu İlan Google ve Alphabet CEO’su Sundar Pichai tarafından geçtiğimiz hafta ilan edilmişti. İşten çıkarmaların nedeni ise şirketin Fazla Çok insanı Fazla süratli bir biçimde işe alması ve gelinen noktada kimilerinin işten ayrılmasının artık “ekonomik gerçek” haline gelmesi olarak gösteriliyor.

Google, yine yapılanma sürecinde

Bu bağlamda 2003 yılında şirkette çalışmaya başlayan Google mühendisi Jeremy Joslin, kendisine işten çıkarıldığını bildiren bir e-postayı gördükten sonra işten çıkarılmasını “tokat yemiş” olarak nitelendirdi. Joslin işten çıkartılmasını beklenmedik olarak Anlatım ederken süreç içerisinde işinin tehlikede olduğu hissine de hiç kapılmadığını söylüyor.

Bununla Bir arada ani işten kovulan Biricik şahıs Joslin değil. Google’da 17,5 Yıl geçiren araştırma bilimcisi Dan Russel ve 15 yıldır şirkette bulunan pazarlama müdürü Elizabet Hart da Birden ve beklenmedik bir biçimde işten çıkartıldıklarını söylüyor.

Raporlar Google’ın işten çıkarmalarının hiçbir formda performansa dayalı olmadığını ve işten çıkarmaların temelinde tekrar yapılanma olduğunu gösteriyor. İşten çıkarılan kimi eski çalışanlar Google’ın insanları Biricik kullanımlık olarak gördüğünü belirtiyor. Öte yandan Google, odağını Yapay zeka konusuna çevirmeyi düşündüğünü ve bu alana ağırlaşacağını duyurmuştu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir