Füzyon enerjisi için devrimsel adım: Hidrojen ve bor kullanıldı!

Genel Mar 01, 2023 Yorum Yok
var füzyon enerjisi projelerinin birçok, inanılmaz derecede kıt ve tıpkı vakitte istikrarsız olan trityum gerektiriyor. TAE Technologies ise hem daha ucuz hem de daha inançlı bir yol bulduğunu açıklıyor. TAE, hidrojen-bor (HB) füzyonunu duyurarak manyetik olarak sonlandırılmış plazmada testler gerçekleştirerek dünyada bir birincisi başardı.

İlk sefer hidrojen-bor kulanıldı

Gerisinde 1,2 milyar dolardan Çok yatırım bulunan TAE, 30 milyon °C’de plazmayı sürdürmek üzere tasarlanan ancak 75 milyon °C‘yi çoktan aşan Norman adlı beşinci jenerasyon füzyon reaktöründen elde ettiği sonuçları paylaştı. TAE, 2030’ların başında trityum reaktörlerinin muhtaçlık duyacağından kat kat daha sıcak olan milyar dereceden Çok plazma mahpusunu hedefliyor. Bu maksatta şirket, öteki reaktörlerden farklı olarak tasarladığı prototip kapaklı silindir füzyon reaktörlerinin kilit rol oynayacağına inanıyor.

Kısa mühlet Evvel TAE, saygın Nature Communications mecmuasında, manyetik olarak sonlandırılmış plazmada hidrojen-bor füzyonunun dünyadaki birinci ölçümünü belgeleyen hakemli bir makaleyi yayınlayarak amaçlarına hakikat Aka bir adım attı. Yapılan testler, dünyanın en Aka muhteşem iletken plazma hapsetme aygıtına ve dünyanın ikinci en Aka yıldızlayıcısına sahip olan Japonya Ulusal Füzyon Bilimi Enstitüsü’nün LHD reaktörüyle yapıldı.

Sonuçlar ümit verici

Testler sonucunda HB füzyonunun ölçülebilir yoğunluğa çıkabileceği saptandı. TAE Technologies CEO’su Michl Binderbauer, “Bu deney bize üzerinde çalışabileceğimiz Güçlü bir bilgi sunuyor ve hidrojen-borun şebeke ölçeğinde füzyon gücü için bir yeri olduğunu gösteriyor” açıklamalarında bulundu. Binderbauer, ellerindeki fizik sıkıntısını çözebileceklerine ve radyoaktif olmayan, bol ölçüde bulunan bu yakıt ile sınırsız gücün kilidini açacaklarına inanıyor.

TAE, H-B temelli füzyonun işe yaradığını gördü ve artık Dizi ölçeği artırmaya gelmiş durumda. On yılın ortasına kadar şirket harcadığından daha Fazla güç üreten “Copernicus” adında bir reaktörü inşa etmeyi planlıyor. Şirket, 2030’ların başında, şebekeye bağlı dünyanın birinci prototip H-B füzyon güç santrali olacağını söylediği “Da Vinci” tesisinin Amade ve çalışır durumda olmasını bekliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir