Foxconn’un ardından Apple’a çip üreten TSMC gelirleri de düştü

Genel Nis 10, 2023 Yorum Yok
Apple’ın kendi karlarını aylık yerine üç ayda bir bildirmesi nedeniyle analistler firmanın nasıl bir performans sergilediğini görmek için Foxconn ve TSMC üzere Aka Apple tedarikçilerinden gelen aylık raporları göz önüne alıyor. Bu bağlamda Foxconn’un akabinde Apple’a çip üreten TSMC’nin gelirlerindeki düşüş dikkat cazibeli.

Foxconn ve TSMC’de yaşanan gelir düşüşlerinin direkt Apple’a bağlam Fazla gerçek değil fakat her iki şirketin en Aka müşterisinin Apple olduğunu düşündüğümüzde düşen satışlarının en azından bir kısmının Apple eserlerine olan talebin yıldan yıla azalmasıyla bağlı olabileceğini söyleyebiliriz.

4 Yıl sonar birinci düşüş

Bu bağlamda iPhone montajcısı Foxconn geçen hafta Mart ayında yıllık bazda yüzde 21’lik bir gelir düşüşü yaşadığını bildirdi. Ve artık bugün Apple çip üreticisi TSMC, gelirinin tıpkı periyotta yüzde 15 düştüğünü duyurdu. TSMC, Mart ayı gelirlerinin 4,78 milyar dolar olduğunu aktarırken birinci çeyrek gelirlerinin ise yüzde 3,6 artış ile 16,73 milyar dolara ulaştığını aktardı. Mart ayında yaşanan yüzde 15’lik düşüş ise firma için dört Yıl sonraki birinci düşüş anlamına geliyor.

Foxconn üzere TSMC de işlerin düzelmeden Evvel berbata gitmesini bekliyor. Şirket, gelir düşüşünün yılın ikinci yarısında toparlanmadan Evvel var çeyrekte devam etmesinin beklendiğini söylüyor. Bununla birlikte, bu çeyrekteki negatif büyümenin daha Ufak olacağının da altı çiziliyor. TSMC’deki talebin azalmasından nema artışları, yüksek enflasyon ve bankacılık krizi Mesul tutuluyor. Bunların hepsi tüketicilerin gelecekteki finansal istikrarları konusunda telaşlı hissetmelerine ve yeni iPhone’lar üzere isteğe bağlı eserlere Nakit harcamaya daha az istekli olmalarına katkıda bulunuyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir