Facebook’tan bir skandal daha: Vergi firmaları kullanıcı bilgilerini Meta’ya gönderiyor

Genel Oca 09, 2023 Yorum Yok
The Markup tarafından yapılan bir araştırmaya nazaran, TaxAct, TaxSlayer ve H&R Block üzere tanınan vergi dosyalama firmaları ve yazılımları kullanıcılarının hisli finansal bilgilerini Facebook’un anne şirketi olan Meta ile gizlice paylaşıyor. Kullanıcı bilgileri Meta’nın Pixel (Meta Piksel) kodu ile toplanıyor ve gönderiliyor.

Detaya girmeden Evvel Meta Pixel veya Piksel olarak isimlendirilen araç temelinde Meta tarafından fiyatsız olarak sunulan ve insanların sitenizde neler yaptığını izleyerek reklamlarınızın ne derece tesirli olduğunu ölçmenize İmkan tanıyan bir kod modülü.

Meta Pixel aracı finsansal bilgileri Meta’ya gönderiyor

The Markup tarafından yapılan araştırma ise TaxAct, TaxSlayer ve H&R Block üzere tanınan vergi firmalarının kendi web sitelerinde Meta Pixel kodunu işlettiğini gördü. Temelinde bu kodu kullanmalarında bir Sıkıntı yok. temel Sorun bu kodun toplamaması gereken bilgileri toplayarak Meta’ya göndermesi. Pixel kodu, bu sitelerden isim, e-posta üzere bilgilerin yanında gelir bilgileri, ödeme tutarları üzere hassas finansal bilgileri de topluyor. Rapora birebir vakitte, Facebook hesabınız olmasa bile Facebook’un gelen bilgilerle kendi reklam algoritmalarını güçlendirmek için bu dataları kullanabileceğini belirtiyor.

Konu hakkında bir Meta sözcüsü yaptığı açıklamada, “Reklamverenler, Amel Araçlarımız aracılığıyla beşerler hakkında hisli bilgiler göndermemelidir. Bunu yapmak siyasetlerimize karşıttır ve bunun olmasını önlemek için reklamverenleri Amel araçlarını hakikat biçimde kurma konusunda eğitiyoruz. Sistemimiz, tespit edebildiği potansiyel olarak hisli dataları filtrelemek için tasarlanmıştır.” dedi.

Olayın açığa çıkmasının akabinde vergi dosyalama firmaları sistemlerindeki Pixel kodunda değişikliğe giderek bu bilgilerin toplanmamasını ve Meta’ya gönderilmemesini sağlamaya başladı. Hatırlayacağınız üzere bu yılın başlarında Meta Tekrar Pixel kodu yüzünden iki toplu dava ile karşılaşmıştı. Pixel aracının hastane ve hasta bilgilerini müsaadesiz olarak topladığı ortaya çıkmıştı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir