Facebook, çocuklar için daha güvenli hale geliyor: İşte yeni gizlilik özellikleri

Genel Oca 08, 2023 Yorum Yok
Meta, genç toplumsal medya kullanıcılarını siber zorbalık ve öbür ziyanlı davranışlara maruz kalma olasılığından daha düzgün korumak için bir sıra yeni güncelleme duyurdu.

16 ıslak altı kullanıcılara daha sert saklılık kontrolü

İlk olarak, Meta, artık Facebook’a kaydolan 16 ıslak altındaki bütün kullanıcılar için varsayılan olarak daha sert kapalılık denetimleri uygulayacak. Kapalılık ayarları ile gencin Dost listesi ve takip ettiği sayfalar sonlandırılabilecek, etiketlendiği gönderiler gizlenebilecek, ilgisi olmayan genel gönderilere yorum yapması engellenebilecek.

Şirket, benzerini geçen Yıl Temmuz ayında Instagram’da uyguladı. 16 yaşın altındaki kullanıcıların hesapları varsayılan olarak gizli ayarlanıyor; bu, yabancı birinin gönderileri yahut kıssaları göremeyeceği yahut yorum yapamayacağı, birebir vakitte aramalarda ve keşfette görünmeyeceği manasına geliyor.

Kullanıcı profilleri uygulamada görüntülenmeye devam edecek. Lakin sırf ilişki olarak onayladıkları şahıslar, içeriklerini görebilecek yahut şahısla irtibat kurabilecek. Çocukların kuşkulu kontakları onaylama riski olabilir. Meta, buna karşı da Önlem alıyor; çocukların uygulama içerisinde yetişkinlerle bağlantı kurmalarına sınırlama getirecek. Engellenmiş ve kuşkulu olarak bildirilmiş hesaplar, genç kullanıcılara bildiri yazamayacak, onların Tanıyor Olabileceğin Şahıslar tekliflerinde yer almayacak ve hatta bildiri gönderme butonu kaldırılacak. Bu özellik, şu anda test basamağında.

Meta, gençlerin yeni saklılık özelliklerini kullanmalarını sağlamak için İkaz bildirimleri de gösterecek. Şirket, Ulusal kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar Merkezi (NCMEC) ile birlikte, mahrem imgelerinin istekleri olmadan toplumsal medyada yer alabileceğinden korku duyan gençler için bir plattorm oluşturuyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir