Evrenin yüzde 70’ini oluşturan karanlık enerjinin kaynağı keşfedildi

Genel Şub 19, 2023 Yorum Yok
Birinci Defa Albert Einstein tarafından ortaya atılan karanlık güç kavramı, hala gizemini müdafaaya devam ediyor. ilim insanları bu fenomeni aydınlatarak kainatın bilinmeyen öteki alanlarını çözmeyi umuyorlar. Yapılan yeni müşahedeler ise kara deliklerin karanlık gücün kaynağı olduğuna dair birinci delilleri gözler önüne seriyor.

Karanlık gücün kaynağı kara delikler

Eski ve uykuda olan galaksilerden alınan ölçümler, kara deliklerin beklenenden daha Çok büyüdüğünü ve Einstein’ın yerçekimi teorisinde öngörülen bir fenomenle uyumlu olduğunu gösteriyor. Sonuç olarak karanlık enerjiyi açıklamak için cihan için oluşturulan denkleme yeni bir şeyler eklememize gerek yok çünkü Einstein’ın yerçekimi ile birleştirdiği kara delikler kaynak olabilir.

Bu sonuca ise Hawaii Üniversitesi liderliğindeki Imperial College London ve STFC RAL Space fizikçilerinden oluşan 17 araştırmacıyı içeren bir takım tarafından ulaşıldı. Yapılan çalışma The Astrophysical Journal ve The Astrophysical Journal Letters mecmualarında iki makale olarak yayınlandı.

Imperial Fizik Kısmı’ndan Dr. Dave Clements yapılan çalışmanın ehemmiyetini şu halde Anlatım etti: “Bu nitekim şaşırtan bir sonuç. kara deliklerin Vakit içinde nasıl büyüdüğüne bakarak başladık ve kozmolojideki en Aka sıkıntılardan birinin cevabını bulmuş olabiliriz.”

STFC RAL Space’ten Dr. Chris Pearson ise “Eğer teori doğruysa, o Vakit bu bütün kozmolojide devrim yaratacak, zira sonunda 20 yıldan Çok bir müddettir kozmologları ve teorik fizikçileri şaşırtan karanlık gücün kökeni için bir tahlil bulduk.” tabirlerini kullandı.

Yerçekimi ve karanlık enerji

Bildiğimizi varsaydığımız birtakım fizik kuralları cihan ölçeğinde birtakım durumlarda çalışmıyor. Örneğin Dünya’da bir tenis topunu fırlattığımızda top sürtünmenin de tesiriyle bir mühlet sonra durur. Şayet yer çekimi ve havanın bulunmadığı bir ortamda (uzayda) birebir cismi fırlatırsak karşısına bir Mani çıkana kadar devinim etmeye devam eder. Buraya kadar her şey olağan. Lakin Çağdaş ilim gösteriyor ki kainatın kendisi bu sisteme uymuyor. Evren, Aka Patlama’dan beri genişlemekte ve bu genişleme suratı da artmakta. Yani, her şey her şeyden daha süratli uzaklaşıyor. Hasebiyle bunu açıklamak sıkıntı; Çünkü cihandaki bütün objeler ortasında olan Cazibe kuvveti bu genişlemeyi yavaşlatıyor olmalı ancak olmuyor.

Bunu açıklamak için, objeleri yerçekiminden daha kuvvetli bir halde birbirinden ayırmaktan “karanlık bir enerjinin” Mesul olduğu öne sürüldü. Yeni sonuç, kara deliklerin vakum gücü içererek dengeli bir formda kütle kazandığını, böylece karanlık güç kaynağı haline geldiklerini ve merkezlerinde tekilliklerin oluşması muhtaçlığının ortadan kalktığını gösteriyor.

Kara deliklerin boyutu, kendisine yaklaşan yıldızları yutmak yahut öteki kara deliklerle birleşerek büyüyebilir. Grup, bu tesirlerin Biricik başına muhteşem kütleli karadeliklerin büyümesini açıklayıp açıklamayacağını keşfetmek için dokuz milyar yıllık verileri inceledi. Araştırmacılar, kozmosun erken periyotlarında evrimleşen ve daha sonra hareketsiz hale gelen makul bir gökada çeşidine baktılar. Bu gökadalarda yeni yıldız oluşumu için kâfi gereç kalmamış durumda ve materyal yoksa yutulacak hususta olmamalı. Hasebiyle merkezdeki dev kara deliğin büyümemesi/hızlı büyümemesi gerekiyordu.

Yeni terim: Kozmolojik eşleşme

Araştırmacılar Irak galaksilerin (gençken) müşahedeleri ile Lokal eliptik galaksilerin (yaşlı ve ölü) müşahedelerini karşılaştırdı. Müşahedeler günümüzün kara deliklerinin dokuz milyar Yıl öncesine nazaran 7-20 kat daha Aka olduğu ortaya çıktı.

Evrenin boyutu ile karadeliklerin kütlesi ortasında yeterli bir Ahenk olduğu düşünülüyor. Bu durum, cihandaki ölçülen karanlık güç ölçüsünün kara deliklerde bulunan vakum gücü ile açıklanabileceğini gösteriyor. Sonuç olarak bu yeni çalışma, karadeliklerin aslında vakum gücü içerdiğine, kozmosun genişlemesiyle “eşleştiklerine” ve cihan genişledikçe kütlelerinin arttığına dair birinci gözlemsel İspat niteliğinde. ilim insanları bunu “kozmolojik eşleşme” olarak isimlendirdi.

Daha Çok rasat bunu doğrularsa, kozmolojik eşleşme kara deliklerin ne olduğuna dair anlayışımızı yine tanımlayabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir