Elon Musk’un yeni nesil Starlink uyduları düşmeye başladı!

Genel Nis 06, 2023 Yorum Yok
Şubat ayında SpaceX, genişletilmiş Starlink sistemi için Küme 6-1 olarak bilinen 21 Starlink V2 Mini uydu setini fırlattı. Fakat görünüşe nazaran bu uydular istikrarlı bir yörüngeye oturmakta zorluklar yaşıyor. Hatta nihayet bilgilere nazaran bu ayın başlarında bir uydu Dünya’ya gerçek düştü.

Starlink V2 Küçük uydularından birisi düştü

3 Nisan günü öğle vakitlerinde Starlink V2 Küçük 30062 numaralı uydu, Kaliforniya kıyılarının üzerinde Dünya atmosferine girdi. Ufak aygıtın atmosfere giriş esnasında yandığı düşünülüyor. 16 Mart tarihinde ise yörüngeye gönderilen bu uyduların kimilerinde radikal olarak kabul edilebilecek bir irtifa kaybı yaşadığı raporlanmıştı. Aşağıdaki tweet, uyduyu gözlemleyena stronom Jonathan McDowell’ın bulgularını görebilrisiniz. İlgili uydunun nereye düştüğü (atmosfere girdiği) bu paylaşımda gösteriliyor.

Elon Musk yaptığı açıklamada misyon denetimin durumdan haberdar olduğunu, V2 Küçük uydularının yeni bir teknoloji olduğu ve birtakım meselelerin yaşanmasının esasen beklendiğini söyledi. Gönderilen uyduların bir kısmının yörünge dışına kasıtlı olarak çıkartılacağı, Geri kalanlarının ise yörüngelerinin Uluslararası Uzay İstasyonu’nun üstüne çıkacağı belirtiliyor.

Öte yandan bu küçük uyduların kullanım hedefi devinim halinde Starlink uydu internetinin kullanımının kolaylaştırılması ve birtakım kapsama alanı boşluklarının doldurulması. SpaceX, nihayetinde bu uyduları yeni nesil tam boyutlu Starlink V2 uyduları lisana değiştirecek fakat bunların yörüngeye çıkmasına biraz daha Vakit Mevcut çünkü ikinci nesil uydular daha ağır. Münasebetiyle var Falcon 9 roketi bunları yörüngeye çıkartacak kâfi güce sahip değil.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir