Elon Musk’ın uyduları NASA’nın uzay keşiflerini “sabote” ediyor

Genel Mar 06, 2023 Yorum Yok
Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX’in alçak Dünya yörüngesine yerleştirdiği Starlink uydularının sayısı Daimi olarak artıyor. Bu proje tamamlandığında Starlink uydu sayıları birkaç on bini geçecek. Fakat rekabetin tabiatı gereği Starlink’in yörüngede Biricik kalması beklenmiyor, kaldı ki Çin kendi uydu takımyıldızlarını fırlatmayı planlıyor. Lakin bütün bu uydular görünüşe nazaran Dünya üzerinden yapılan astronomik araştırmaları baltalıyor.

Starlink, Hubble’ı sabote ediyor

Nature Astronomy’de yayınlanan yeni bir çalışma, alçak Dünya yörüngesindeki artan uydu sayısının astronomik araştırmaları, Özellikle de NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu tarafından yürütülen bilimsel çalışmaları nasıl etkilediğini inceledi. Aşağıdaki fotoğraftan da görebileceğiniz üzere alçak yörüngede bulunan Hubble Uzay Teleskobu’nun çektiği fotoğraftaki beyaz çizgiler Starlink uydularından kaynaklanıyor.

 

Birtakım fotoğraflarda Starlink’in neden olduğu ziyan daha da Önemli durumda olabiliyor. Elde edilen yeni datalara nazaran şu anda alçak Dünya yörüngesinde yaklaşık 6000 adet uydu bulunuyor. Bu uyduların yüzde 62’si Starlink uydularından oluşuyor. Dahası Hubble, giderek irtifasını kaybediyor ve Starlink uydularından daha alçakta bulunuyor.
Pekala, bu nasıl düzeltilebilir? SpaceX, Hubble’ı Özgün irtifasına Geri döndürmeyi önerdi, bu da onu Starlink’in ve alçak Dünya yörüngesindeki diğer birçok uydunun üzerine çıkaracaktır fakat bu, yer tabanlı teleskoplar için sorunu çözmüyor. ek olarak nihayet raporlar artan radyo sinyallerinin de farklı cinsteki teleskopları etkilediği aktarılıyor. Sonuç olarak ise şimdilik Kesin bir tahlil masada yok.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir