Elon Musk düğmeye bastı! Twitter’a yapay zeka geliyor

Genel Nis 12, 2023 Yorum Yok
Elon Musk, şimdilerde en tanınan ve en Aka Yapay zeka şirketi olan OpenAI’ın kurucularından olsa da bir müddettir Yapay zeka konusuna aralı. Fakat görünüşe nazaran bu durum süratle değişmek üzere. Geçtiğimiz ay birkaç eski DeepMind araştırıcısını işe Meydan Twitter’ın halihazırda şirket için bir Yapay zeka projesi üzerinde çalıştığı bildiriliyor.

Twitter’a Yapay zeka geliyor

Aktarılanlara nazaran Elon Musk, Yapay zeka projesi için Gerekli olan süreç gücünü temin etti. Musk’ın şirketin var iki bilgi merkezinden birinde kullanılmak üzere kısa müddet önce 10.000 ekran kartı aldığı sav ediliyor. Twitter bu projeyle neyi amaçlıyor bilinmiyor lakin toplumsal medya platformunun devasa bilgi hazinesi üzerinde eğitilen üretken bir Yapay zeka modeli olması bekleniyor. Üretken bir Yapay zekanın platformun arama fonksiyonelliğini artırabileceği yahut şirketin reklam işini tekrar inşa etmesine Yardımcı olabileceği öne sürülüyor.

Her halükârda bütün bu tezlerin Musk’ın Yapay zeka geliştirme konusunda altı aylık bir duraklama daveti yapmasının akabinde geliyor olması da hayli renkli ve Farklı bir durum. Musk’ın tam olarak ne yapmak istediği bilinmeyen lakin görünen o ki kurucularından birisi olduğu OpenAI’a karşı bir rakip hazırlayacak. Bu ortada OpenAI firmasının ChatGPT, GPT-4 ve Dall-E üzere Yapay zeka araçlarının sahibi ve geliştiricisi olduğunu da belirtelim.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir