Elon Musk, 100 milyar dolar kaybeden ilk kişi oldu: Ancak halen daha en zengin insan

Genel Oca 09, 2023 Yorum Yok
Tesla, SpaceX ve Twitter‘ın CEO’su Elon Musk, yeni bir rekorun sahibi oldu: Servetinden 100 milyar dolar kaybeden birinci insan. Bundan yalnızca bir Yıl Evvel teknoloji payları yükselirken Tesla’nın Üleş senedi fiyatları Kasım 2021’de rekor 401 dolar düzeyini gördü. O tarihte Musk’ın net kıymeti yaklaşık 340 milyar dolar düzeyine ulaşmıştı.

Elon Musk istemediği bir rekorun sahibi oldu

Elon Musk, bu Yıl içerisinde servetinden rekor seviyede100 milyar dolar kaybetmiş olsa da yine de dünyanın en Varlıklı insanı olmaya devam ediyor. Bloomberg ve Forbes’in iddialarına nazaran Tesla CEO’sunun net serveti Lahza prestijiyle 170 ila 182 milyar dolar ortasında. Dünyanın en zenginleri sıralamasında ikinci sırada ise LVMH’nin kurucusu ve CEO’su Bernard Arnault (157 milyar dolar) yer alıyor. Jeff Bezos’un ise serveti yaklaşık 124 milyar dolar ve listede 4. sırada.

Tesla paylarının düşmesi Musk’ın servetini etkiledi

Musk’ın serveti Kasım 2021’de tepeyi görüp 340 milyar dolar düzeyine ulaştığında o Devre en yakın rakibi Jeff Bezos’tu ve onun yaklaşık 200 milyar dolar serveti bulunuyordu. Fakat o vakitten beri global ekonomik sakinlik, Tesla’ya olan talebin görece azalması, piyasa koşulları ve enflasyon yüzünden düşen itimatla Bir arada Musk’ın serveti de eşi gibisi görülmemiş halde azaldı.

Esasında buradaki en Aka tesir Tesla’dan kaynaklanıyor. Çünkü Musk, Tesla’nın yüzde 15’ine sahip. Bu Yıl içerisinde Tesla, yüzde 59’dan Çok kıymetini kaybetti. Hasebiyle bu Misli düşüşler Musk’ın da servetini direkt etkiliyor.

Öte yandan Tesla, SpaceX ve Twitter’ın CEO’su Elon Musk için Fazla endişelenmeye gerek yok. Anlık durumu itibariyle Irak’ın yıllık GSYİH’sına eşit miktarda net kıymeti bulunuyor. Musk Şayet isterse 1,9 milyar varil petrol, 97,5 milyon ons altın ve hatta 10,5 milyon bitcoin alabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir