El Nino hava fenomeninin ekonomik maliyeti belli oldu: Dudak uçuklatıyor!

Genel May 21, 2023 Yorum Yok
Dünya Meteoroloji Örgütü, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Dünya’nın El Nino hava fenomeninin tesirine girmeye başladığını duyurmuştu. Örgüt, önümüzdeki 5 Yıl içinde küresel sıcaklıkların daha Evvel benzeri görülmemiş halde artarak birinci Kez Dünya’nın 1,5 dereceden daha Çok ısınacağını belirtmişti. Artık ise yapılan yeni bir çalışma, El Nino sıcak hava paterninin ekonomik maliyetini ortaya koyuyor.

Zarar, trilyonlarca dolar olacak

Science mecmuasında bu hafta yayınlanan çalışmaya nazaran, El Nino hava olayı global iktisada 3 trilyon dolarlık bir zarar verecek. El Nino hava olayı oluştuğunda Dünya’nın dört bir yanındaki hava durumu bundan etkilenecek. El Nino, potansiyel olarak kimi yerlerde daha şiddetli selleri körüklerken başkalarında ise kuraklığı berbatlaştırıyor olacak.

Tipik olarak iki ila yedi yılda bir görülen El Nino’nun bu Yıl Mayıs ve Temmuz ayları ortasında gelişmesi bekleniyor. Araştırmada daha evvelki El Nino hava olaylarının maliyetlerine de değiniliyor. 1982-83 El Nino’sunu tahlil eden araştırmacılar, beş Yıl içinde global iktisada 4,1 trilyon dolar ziyan verdiğini belirtiyor. 1997-1998 yılları ortasında meydana gelen bir Öbür El Nino ise Dünya’ya 5,7 trilyon dolarlık gelir kaybına mal olmuş.

Bazılarına nazaran bu 3 trilyon dolarlık ziyan daha da artabilir. Çünkü Dünya, El Nino’nun ısıtıcı tesirlerinin tam Aksine neden olan La Nina hava fenomeninin üç yıllık tesirinden yeni yeni çıkıyor. La Nina hava olayı gerçekleşirken bile geçtiğimiz yıllarda Fazla farklı ve kuvvetli hava olayları yaşandı. El Nino’nun körükleyici tesirlerinin Önemli biçimde bu tesirleri katlayacağı belirtiliyor. Bilhassa tropikal ülkelerdeki iktisatların neredeyse 10 Yıl boyunca tesirinin süreceği Aka bir vuruş alması bekleniyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir