Ekşi Sözlük neden kapatıldı, ne zaman açılacak?

Genel Şub 23, 2023 Yorum Yok
Geçtiğimiz salı günü akşam saatlerinde erişime engellenen Ekşi Sözlük, kapalı kalmaya devam ediyor. Ekşi lügat yetkilileri Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu yetkililerine ulaşmaya ve sitenin neden erişime kapatıldığını öğrenmeye çalışırken gerekçeli karar ortaya çıktı.

Ekşi lügat neden kapandı?

21 Şubat saat 21:00 tarihinden itibaren kullanıcılar siteye girememeye ve “Ekşi lügat kapatıldı mı?” diye sormaya başladı. Kısa bir mühlet sonra ise sözlüğün Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu tarafından erişime engellendiği ortaya çıktı. Dünkü haberimizde aktardığımız üzere Ekşi lügat yetkilileri BTK ile görüşmek üzere Ankara’ya gitmişti lakin rastgele bir Kuruluş yetkilisi ile görüşememişlerdi. Artık ise Independent Türkçe’den Gülseven Özkan, Ekşi Sözlük’ün neden erişime kapandığını haberleştirdi.

Habere nazaran, BTK yetkilileri Ekşi Sözlük’ü 5651 Sayılı İnternet Kanunu’nun 8/A hususunda yer Meydan münasebetlere dayanarak kapattı. 5651 sayılı İnternet Ortamımda Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Cürümlerle Uğraş Edilmesi Hakkında Kanunu’na 2015 yılından eklenen 8/A unsurunda şu sözler yer almakta:

“Yaşam hakkı ile bireylerin can ve mal güvenliğinin korunması, ulusal Emniyet ve halk tertibinin korunması, cürüm işlenmesinin önlenmesi yahut genel sıhhatin korunması sebeplerden bir yahut birkaçına bağlı olarak Yargıç yahut gecikmesinde sakınca bulunan hallerde, Cumhurbaşkanlığı yahut ulusal Emniyet ve halk nizamının korunması, hata işlenmesinin önlenmesi yahut genel sıhhatin korunması ile ilgili Bakanlıkların talebi üzerine reis tarafından internet ortamında yer Meydan yayınla ilgili olarak içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi kararı verilebilir.”

Ekşi lügat ne Vakit açılacak?

Ekşi lügat ne Vakit açılacak, şimdilik bilinmeyen lakin ilgili kanunda erişim mahzuru talebinin 24 saat içinde Sulh ceza yargıcının onayına sunulması gerektiği ve ardından hakimin kararını kırk sekiz saat içinde açıklanması gerektiği belirtiliyor. aykırı bir durumda ise yasağın tabiatıyla kalkacağı belirtiliyor.

“Cumhurbaşkanlığı yahut ilgili Bakanlıkların talebi üzerine reis tarafından verilen içeriğin çıkarılması ve/veya erişimin engellenmesi kararı, reis tarafından, yirmi dört saat içinde Sulh ceza yargıcının onayına sunulur. Hâkim, kararını kırk sekiz saat içinde açıklar; aksi hâlde, karar zaten kalkar. Bu husus kapsamında verilen erişimin engellenmesi kararları, ihlalin gerçekleştiği yayın, kısım, kısım ile ilgili olarak (URL, vb. şeklinde) içeriğe erişimin engellenmesi formülüyle verilir. Fakat, teknik olarak ihlale ait içeriğe erişimin engellenmesi yapılamadığı yahut ilgili içeriğe erişimin engellenmesi yoluyla ihlalin önlenemediği durumlarda, internet sitesinin tümüne yönelik olarak erişimin engellenmesi kararı verilebilir.”

Kanun kapsamında ayrıca “ihtihara yönlendirme, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu unsur kullanımını kolaylaştırma, sıhhat için tehlikeli husus temini, müstehcenlik” gibi kabahat oluşturucu nedenlerden doğan Kuşku sebebiyle de sitelerin erişime engellenmesi Muhtemel görünüyor.

Ekşi lügat CEO’su Başak Purut’tan açıklama

Ekşi lügat CEO’su Başak Purut bahis hakkında Medyascope‘a Değerli açıklamalarda bulundu. Purut, kendilerine kararın söylenmediği lakin kararın 8/A hususuna dayalı olduğunu anladıklarını söylüyor; “O hususa dayanarak BTK rastgele bir mahkeme kararı olmaksızın erişim engelleme kararı verebiliyor lakin kanuna nazaran bu erişim engelleme kararının makul bir içeriğe dayalı olması ve sitenin tamamını içermemesi gerekiyor.”

Sonuç ne?

Sonuç olarak ortada büyük bir bağlantı sorunu varmış üzere görünüyor. Erişim manisi kararının hangi kanun hususuna dayandığı bilinse de hangi içeriğe dayandığı konusu bilinmeyen. BTK yetkilileri Ekşi lügat ile bağlantı kurmadıkları için site yetkilileri bir şey yapamıyor. Hasebiyle erişim pürüzü mahkemeye getirilene kadar erişim pürüzüne sebebiyet veren içeriğin ne olduğu belirsizliğini koruyacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir