Ekran kartı pazarı çöküşte: 2009’dan bu yana en büyük düşüş

Anakart Driverları, Donanım Oca 09, 2023 Yorum Yok
Jon Peddie Research, global PC tabanlı grafik işlemci ünitesi (GPU) pazarındaki büyümenin 2022 yılı 3. çeyreğinde 75,5 milyon üniteye ulaştığını ve PC CPU sevkiyatlarının yıldan yıla yüzde 19 azaldığını bildirdi. genel olarak, GPU’lar 2022-2026 devrinde yıllık yüzde 2,8 bileşik büyüme oranına sahip olacak ve kestirim devrinin sonunda 3.138 milyon adetlik heyeti bir tabana ulaşacak. Önümüzdeki beş Yıl içinde, PC’de ayrık GPU’ların (dGPU’lar) penetrasyonu artarak yüzde 26 düzeyine ulaşacak.

2009’dan bu yana en Üzücü sonuç

Öte yandan bütün platformları ve bütün GPU tiplerini içeren yıldan yıla Yekün GPU sevkiyatı ise yüzde 25,1 üzere rekor bir düşüş yaşadı. Masaüstü ekran kartları yüzde 15,43, dizüstü bilgisayar GPU’ları ise yüzde 30 düzeyinde düşüş yaşadı. Bu sayılar 2009’daki sakinlikten bu yana en Aka düşüşü temsil ediyor.

Aşağıdaki tabloda da görebileceğiniz üzere AMD’nin Yekün pazar hissesi çeyrekten çeyreğe yüzde 8,5 azalmış. Emsal formda Nvidia’da yüzde 1,87 düşüş yaşamış. Intel ise pazar hissesini yüzde 10,3 artırmış. genel GPU ünitesi sevkiyatları ise geçen çeyreğe nazaran yüzde 10,3 azaldı. Bu müddet zarfında AMD sevkiyatları yüzde 47,6 azaldı, Nvidia’nın sevkiyatları ise yüzde 19,7 azaldı. Intel’in sevkiyatları ise yüzde 4,7 arttı.

PC segmentindeki neredeyse Tüm şirketlerde bir gerileme Laf konusu ve firmalar ekseriyetle emsal nedenleri Sebep olarak gösteriyor: Kripto madenciliğin durması, Çin’in sıfır tolerans kuralları yüzünden üretim tesislerindeki Daimi kapatmalar, ABD’nin yaptırımları ve Kovid sonrası satın alımların düşmesi. Analistler dördüncü çeyrekte de düşüşün devam etmesini bekliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir