Ekran kartı fiyatları 3 yılda ikiye katlandı

Anakart Driverları, Donanım Şub 22, 2023 Yorum Yok
Pandemi ve kripto Nakit madenciliği ile Birlikte stok krizi yaşayan ve inanılmaz fiyat artışlarına sahne olan ekran kartı pazarı, suların durulması sonrasında yavaş yavaş kendine geldi ve fiyatlar beklenen düzeylere çekildi. Ne Mevcut ki Tekrar Aka bir ayrım oluştu.

Ekran kartı fiyatlarında iki kat artış

Mindfactory platformunun bilgilerine nazaran 3 yılda ortalama ekran kartı fiyatları 2 kat artış gösterdi. 2020 yılında AMD Radeon ekran kartlarının ortalama fiyatı 295 Avro iken platform 442 bin avroluk satış yapmıştı. Bu Yıl ise AMD kartlarının ortalama fiyatı 600 avro ve platform da 1 milyon avroluk satış yapmış. 2020 yılında AMD’nin birinci nesil RDNA da premium ekran kartının olmaması bu farkta Kıymetli bir role sahip.

Nvidia kartlarının 2020 yılındaki ortalama fiyatı 426 avro iken Yekün satış 855 bin avro olarak gerçekleşmiş. 2023 yılında ise ortalama fiyat 825 avro ve Yekün satış da 1.84 milyon avro olarak seyrediyor.

Elbette 3 yılda ekran kartlarının performansı inanılmaz arttı lakin maliyetler de Değerli ölçüde artış gösterdi. Haliyle bu artışlar ortalama fiyatları epey üste çekmiş durumda.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir