Driver İndirin | Ücretsiz Driver İndir

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Dünya’ya çarpan 4,6 milyar yıllık göktaşı, gezegenimizdeki suyun gizemini çözüyor

Dünya’ya çarpan 4,6 milyar yıllık göktaşı, gezegenimizdeki suyun gizemini çözüyor

admin admin -
9 0
Şubat 2021’de nihayet derece Az bir karbon temelli göktaşı İngiltere’nin Güney batı bölgesinde yer Gloucestershire kontluğuna düşmüştü. İngiltere’nin semalarını aydınlatan ve Winchcombe olarak isimlendirilen göktaşı hemen düştüğü yerden denetimli bir halde alınmış ve incelemelere başlanmıştı.

Ek olarak Winchcombe göktaşı, ismini 28 Şubat 2021’de göktaşının düştüğü ve süratle ele geçirildiği Winchcombe köyünden alıyor. Tespit edilmesi ve incelemelerine başlanmasından bir Yıl sonra doğal Tarih Müzesi ve Glasgow Üniversitesi‘nden uzmanlar, 4,6 milyar yıllık göktaşının dünya dışı su içerdiğini tespit etti. Bu İcat Dünya’daki suyun izinin sistemimizin Hariç kısımlarındaki asteroitlere kadar izlenebileceğini gösteriyor. Çalışmanın sonuçları ise Science Advances’te yayınlandı.

Çalışmada yer Meydan Ashley King, “Winchcombe’un süratli bir halde tespit edilmesi ve korunması, onu tahlil için var en bozulmamış göktaşlarından biri haline getiriyor ve ilim beşerlerine 4,6 milyar Yıl evvelki Güneş Sistemi’nin Özgün bileşimine dair cezbedici bir nazar sunuyor” dedi.

Winchcombe göktaşı, yüzde iki karbon içeren Ender bir CM karbonlu kondirit sınıfı bir göktaşı. Kondritler ilişkin oldukları anne husustan erime yahut farklılaşmaya bağlı olarak değişime uğramamış taşcıl göktaşlarıdır.

Göktaşında yüzde 11 Dünya dışı su keşfedildi

Göktaşı üzerinde çalışan grup detaylı görüntüleme ve kimyasal tahliller gerçekleştirdi ve Winchcombe’un yaklaşık yüzde 11 oranında dünya dışı su içerdiğini buldu. Grup sudaki hidrojen izotoplarının oranını ölçtüğünde, bunun Dünya’daki suyun bileşimine Fazla benzediğini de gördü. Göktaşı kesimleri ayrıyeten hayatın kökeni için Gerekli olan dünya dışı amino asitleri de içeriyordu.

Yapılan araştırmalar sonucunda karbonlu asteroitlerin, okyanusları ve Dünya’daki hayatı başlatmak için gereken gereçleri sağlamada Değerli bir rol oynadığı vurgulanıyor. Grup ayrıyeten Winchcombe göktaşının Jüpiter yakınlarındaki asteroidin bir modülü olduğunu keşfetti.

Glasgow Üniversitesi’nde Planetary Geoscience öğretim vazifelisi ve makalenin muharriri Luke Daly, “Bilim topluluğunun sorduğu en Aka sorulardan biri, buraya nasıl geldiğimizdir. Winchcombe göktaşı üzerindeki bu tahlil, Dünya’nın nasıl bu kadar Fazla hayatın kaynağı olan suya sahip olduğuna dair Fikir veriyor” dedi. nihayet olarak araştırmacılar göktaşı üzerindeki çalışmalarına devam edecek.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir