Dünyanın en büyük hidrojen temelli elektrikli uçağı ilk uçuşunu yaptı

Genel Oca 20, 2023 Yorum Yok
Birleşik Krallık Sivil Havacılık Otoritesi’nden (CAA) uçuş müsaadesi aldıktan sonra kısa bir mühlet sonra, ZeroAvia, 19 yolcu kapasiteli dünyanın en Aka hidrojen temelli elektrikli tayyare prototipinin birinci uçuşunu muvaffakiyetle tamamladı.

Hidrojen temelli elektrikli uçaklar geliyor

ZeroAvia, sürdürülebilir havacılık için ileriye hakikat Aka bir adım atarak dünyanın en Aka hidrojen temelli elektrikli uçağını uçurdu. Prototip bir hidrojen-elektrik aktarma organı ile donatılmış 19 koltuklu, çift motorlu Dornier 228 uçağı, Birleşik Krallık’taki Cotswold Havalimanı’ndan havalanarak 10 dakikalık test uçuşunu tamamladı. ek olarak bu projenin Ufak yolcu uçaklarını Etraf için daha âlâ hale getirmeye çalışan, devlet tarafından finanse edilen bir Ar-Ge programı olan HyFlyer II projesinin bir modülü olduğunun da altını çizelim.

ZeroAvia, 2024 yılına kadar 600kW aktarma organı ile sıfır emisyonlu ticari uçak operasyonlarının geliştirilmesi için çalışıyor ve yaklaşık 480 km menzile sahip dokuz ila on dokuz koltuklu uçakların geliştirilmesini hedefliyor. Sonrasında ise bu tahrik sistemini 1126 km’lik bir menzili hedefleyen iki ila beş megavatlık 90 koltuk kapasiteli bir versiyon takip edecek.

ZeroAvia’nın geliştirdiği uçağın Sıkıntı aktarma organı, “bir elektrolizör ile üretilen sıkıştırılmış gaz halindeki hidrojen” kullanılarak beslendi. Prototip uçağın test konfigürasyonunu kabin içine yerleştirilmiş iki yakıt hücresi yığını ve lityum iyon pil paketleri sağlıyordu. Öte yandan ZeroAvia’nın aldığı takviyeler elbette devlet programlarıyla sonlu değil. Şirket, United Airlines‘tan 35 milyon dolar pahasındaki finansmana ek olarak Alaska Air Group’tan da yatırımlar aldı.

Sıfır emisyon için hidrojen kullanımı artıyor

Tüm bunların ışığında sıfır emisyon gayelerinde hidrojenin Aka bir Öğe olarak hayatımızda olacağını söylesek yanılmayız. Havacılık alanında Rolls-Royce ve easyJet’in hidrojen yakıtlı tayyare motoru testleri devam ediyor. Bir yandan ise Çin, süratli hidrojen trenlerini geliştirirken Toyota’da hidrojen yakıtlı Hilux üzerinde çalışıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir