Dünyanın en büyük elektrikli feribotu 2025’te geliyor

Genel Oca 18, 2023 Yorum Yok
Elektrikli otomobillerden sonra artık gözler elektrikli toplu taşıma araçlarına çevrilmiş durumda. Bu bağlamda Değerli bir adım Avustralyalı feribot üreticisi olan Incat Tasmania’dan geliyor. Firma, dünyanın en Aka elektrikli feribotunu hazırladığını duyurdu.

En Aka elektrikli feribot 2025’te denizde

Yüksek süratli katamaran feribotlarının üreticisi olan Incat Tasmania, bir mühlet Evvel yaptığı açıklamada dünyanın en Aka elektrikli feribotunu 2025 yılına kadar Amade pozisyona getireceklerini duyurdu. INCAT HULL 096 adlı feribot tamamlandığında 130 metre uzunluğunda ve 32 metre genişliğinde olacak. Toplamda mürettebat iç 2100 yolcu kapasiteli olan feribot, 226 araçlık da kapasiteye sahip olacak.

Incat, feribotun inşasını tamamladığında ise gemiyi Arjantin merkezli Buquebus‘a teslim edecek. Arjantin ve Uruguay ortasındaki seferlerde kullanılacak olan gemi, yaklaşık 190 km menzile ve 25 deniz mili sefer suratına sahip olacak.

Öte yandan Incat temelinde bu feribotu LNG yakıtlı yapacaktı ancak Buquebus, firmadan gemiyi elektrikli yapmasını talep etmiş. Incat Group’un kurucusu Robert Clifford, Özgün tasarımı elektrikli tahrik sistemiyle değiştirmenin Kıymetli bir yine tasarım gerektirmesine Karşın şirketin hafifliği korumak için 500 tonluk ekipman ve yakıt deposunu yaklaşık 400 tonluk pil ile değiştireceğini söylüyor.

Nakliye sanayisi emisyon salınımında Değerli hisseye sahip

Nakliye sanayisi her Yıl dünya çapında Kıymetli ölçüde karbondioksit salınımı yapıyor. nihayet datalara nazaran bu nakliye kaynaklı karbon salınımı dünya çapında yüzde 3’e denk geliyor. Milletlerarası Denizcilik Örgütü, 2025’ten itibaren inşa edilen yeni gemiler için CO2 emisyonlarını yüzde 30 azaltmayı ve 2030 yılına kadar da ortalama genel filo emisyonlarını yüzde 40 düşürmeyi hedefliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir