Dünya’nın çekirdeğinin içindeki gizli yapının ilk işaretleri tespit edildi

Genel Şub 18, 2023 Yorum Yok
Beşerler her gün yataklarından kalkıyor ve işe, okula gidiyor. Üstünde yürüdüğümüz taban ise herkese nihayet derece doğal ve olması gerektiği üzere geliyor. Ancak her Vakit ayrım etmediğimiz yahut aklımıza gelmediği bir gerçek var. Dünya, Uzay boşluğunda ilerliyor ve gezegenimiz tıpkı bir kitabın sayfaları üzere katmanlardan oluşuyor. Yeni bir çalışma bildiğimiz katman sayısını değiştirebilir.

Araştırmalar, Dünya’nın geçmişinin derinliklerinde Fazla az bilinen kısımların olduğunu gösteriyor. Çağdaş araştırmalar, Dünya’nın İç çekirdeğinin içinde daha da Çok İç çekirdeğe sahip olduğunu öneriyor. Yapılan yeni çalışma ise bunun birinci işaretlerini gözler önüne seriyor.

Dünya’nın İç çekirdeğindeki gizem perdesi aralanıyor

Avustralya Ulusal Üniversitesi jeofizikçisi Joanne Stephenson, “Geleneksel olarak bize Dünya’nın dört anne katmanı olduğu öğretildi: kabuk, manto, Hariç çekirdek ve İç çekirdek.” Yerkabuğunun altında ne olduğuna dair bilgimiz, çoğunlukla volkanların açığa çıkardıklarından ve sismik dalgaların fısıldadıklarından oluşuyor. Bu dolaylı müşahedelere dayanarak ilim insanları, 5.000 santigrat dereceyi aşan sıcaklıklarla kavurucu derecede sıcak İç çekirdeğin Dünya’nın Yekün hacminin yalnızca yüzde 1‘ini oluşturduğunu hesapladılar. Fakat birkaç Yıl Evvel Stephenson ve meslektaşları, Dünya’nın İç çekirdeğinin aslında iki farklı katmana sahip olabileceğine dair deliller buldular.

Takım, İç çekirdeğin binlerce modelini taramak ve sismik dalgaların Dünya’yı ne kadar müddette kat ettiğine dair onlarca Yıl boyunca gözlemlenen dataları eşleştirmek için bir algoritma kullandı. Ortaya konan birtakım modeller İç çekirdeğin farklı katmanlarının olduğuna işaret ediyor. Bu farklılık ise İç çekirdekteki materyal farklarından kaynaklanıyor. 

Stephenson, bu yeni katmanı gözlemlemenin güç olmasına karşın, kendine mahsus özelliklerinin Dünya tarihinde bilinmeyen, dramatik bir olaya işaret edebileceğine inanıyor. Stephenson, “Demirin yapısındaki bir değişikliği gösterebilecek deliller bulduk, bu da Dünya tarihinde tahminen de iki başka soğuma olayının olduğunu gösteriyor. Bu Aka olayın ayrıntıları hâlâ biraz muamma lakin mevzu Dünya’nın İç çekirdeğine ait bilgimize geldiğinde yapbozun bir kesimini daha ekledik.”

Halen Dünya’nın merkezinde nelerin olduğuna dair bildiklerimiz kâfi değil. Data konusundaki eksiklikler yapılan çalışmaların kapsamını sınırlıyor. Gelecekteki araştırmalar, bu data boşluklarından kimilerini doldurabilir. Yapılacak yeni çalışmalar Dünya tarihinin bu erken katmanında yazılan daha eski kıssaları bizlere anlatabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir