Dünya büyüklüğündeki bir gezegenden gelen sinyaller tespit edildi

Genel Nis 07, 2023 Yorum Yok
Dünya’nın manyetik alanı herkesin pusula iğnelerinin birebir istikameti göstermesini sağlamaktan daha fazlasını yapıyor. Bu Meydan Güneş’ten sistemli olarak püsküren yüksek güçlü parçacıkları ve plazmayı saptırarak Dünya’nın atmosferinin korunmasına Yardımcı oluyor. Araştırmacılar artık de Öbür bir Güneş sisteminde Dünya büyüklüğünde bir gezegenin manyetik alana sahip olmaya Namzet olduğunu tespit ettiler: YZ Ceti b, Dünya’dan yaklaşık 12 Fer yılı uzaklıktaki bir yıldızın yörüngesinde dönen kayalık bir gezegen.

Başka bir gezegenden gelen sinyal

Araştırmacılar Sebastian Pineda ve Jackie Villadsen, ABD Ulusal ilim Vakfı’nın Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi tarafından işletilen bir radyo teleskop olan Karl G. Jansky Very Large Array‘i kullanarak YZ Ceti yıldızından yayılan ve tekrar eden bir radyo sinyali gözlemledi. Potansiyel olarak yaşanabilir yahut Ömür barındıran bir gezegenin yıldızından Müsait uzaklıkta, Dünya ile emsal bir yapıda olması gerekiyor. Lakin en Kıymetli faktörlerden birisi de manyetik alana sahip olup olmaması. Çünkü bir gezegenin atmosferinin hayatta kalıp kalmayacağı gezegenin kuvvetli bir manyetik alana sahip olup olmamasına bağlı.

“Daha Evvel kimsenin görmediği bir şey”

Bucknell Üniversitesi’nden Jackie Villadsen, dataları incelerken rado sinyalini birinci sefer tespit ettiğinde “Daha Evvel kimsenin görmediği bir şey görüyorum” dediğini belirtiyor. Araştırmacılar, tespit ettikleri yıldız radyo dalgalarının, ötegezegenin manyetik alanı ile yörüngesinde döndüğü yıldız ortasındaki etkileşimlerden kaynaklandığı teorisini ortaya attılar. Fakat bu Cin radyo dalgalarının uzun uzaklıklarda tespit edilebilmesi için Fazla kuvvetli olmaları gerekiyor.

Küçük Kırmızı cüce yıldız YZ Ceti ve onun bilinen ötegezegeni YZ Ceti b Dava bir çift oluşturdu zira ötegezegen yıldıza o kadar yakın ki tam bir yörüngeyi yalnızca iki günde tamamlıyor. (Karşılaştırmak gerekirse, Güneş sistemimizdeki en kısa gezegen yörüngesi 88 gün ile Merkür’ün yörüngesidir). Bu ikili ortasındaki etkileşim o kadar kuvvetli ki radyo dalgaları Dünya’dan bile gözlemlenebiliyor. Araştırmacılar YZ Ceti b’nin atmosfere sahip olup olmadığını tespit edemediler lakin ileriki devirlerde yapılacak müşahedeler bunu aydınlatacaktır. Şayet gezegenin atmosferi varsa tıpkı Dünya’daki üzere Auroraların oluşması beklenen.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir