Dönüm noktası: James Webb Teleskopu neredeyse Dünya büyüklüğünde ilk ötegezegenini buldu

Genel Oca 12, 2023 Yorum Yok
James Webb Uzay Teleskobu, birinci altı aylık çalışmasından görsel olarak çarpıcı bilimsel olarak ise mükemmel sonuçlar elde etmişti ve artık bir Öbür kilometre taşını daha geride bırakıyor: LHS 475 b isimli birinci ötegezegen keşfi.

Dünya ile neredeyse birebir büyüklükte

LHS 475 b ötegezegeni Dünya ile neredeyse büsbütün birebir çapa sahip. Dünya’nın kendisinin yüzde 99’u kadar olan bu yeni gezegen kozmik ölçekte Fazla yakın olan yalnızca 41 ışıkyılı uzaklıkta bulunuyor. Keşfedilen gezegenin birinci emareleri ise NASA’nın Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) bilgileriyle ortaya çıkarıldı. Sonrasında ise takımlar daha ayrıntılı bir inceleme için Kırmızı cüce yıldız LHS 475’in etrafını incelemeye başladı. Webb teleskopu ötegezegeni NIRSpec aracını kullanarak gözlemledi. Yapılan rasat şimdilik datalardan oluşuyor çünkü NIRSpec, gezegenin kendi yıldızının önünden geçtiği sıralarda değişen kızılötesi bilgilerini kullanıyor.

[bkzdh=159240}

Araştırmayı yöneten Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’ndan Jacob Lustig-Yaeger yaptığı açıklamada, “Gezegenin orada olduğuna Kuşku yok. Webb’in bozulmamış bilgileri bunu doğruluyor” dedi.

Kendi yıldızına Fazla yakın

Uzay ajansının belirttiği üzere, bugün faaliyette olan teleskoplar ortasında (hem karasal hem de yörüngesel), sadece JWST, Dünya büyüklüğündeki ötegezegenlerin atmosferlerini hakikat bir halde karakterize etme yeteneğine sahip. ilim insanları gezegenden gelen spektrumu tahlil ederek bu kayalık gezegenin varsa, ne Cin bir atmosfere sahip olduğunu belirlemeye çalışıyor.

Öngörülere nazaran gezegenin bir atmosferinin olmayabileceğinden ya da yüzde 100 karbondioksit içerebileceğinden Laf ediliyor. Münasebetiyle bu türlü bir atmosfer beşerler için LHS 475 b’yi yaşanabilir bir gezegen yapmıyor. Öte yandan keşfedilen gezegen kendi yıldızına Fazla yakın bir yörüngede bulunuyor ve muhtemelen Dünya’dan birkaç Çehre derece daha sıcak. Bununla birlikte, takımın Yardımcı başkanı Kevin Stevenson’a nazaran, bulgu Webb için Kıymetli bir kilometre taşını temsil ediyor ve bu, “Yapacağı birçok keşfin sırf ilki” pozisyonunda.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir