Domino etkisi: HP yaklaşık 6000 çalışanını işten çıkaracak

Genel Oca 09, 2023 Yorum Yok
Bilgisayar üreticisi HP, Salı günü yaptığı açıklamada, önümüzdeki üç Yıl içinde binlerce çalışanını işten çıkarmayı planladığını söyledi. Açıklamanın akabinde firmanın paylarında düşüş gözlemlenirken HP, bu atılımlarının ekonomik kaidelerden kaynaklandığını belirtti.

Pandemi bitti, yüksek gelir sona erdi

Pandemi döneminin artta kalması peri masalı periyodunun de ortadan kalkmasına neden oldu. Beşerler Kovid devrinde gibisi görülmemiş formda bilgisayar alımları yapmaya başlamıştı fakat bu sansasyonel büyüme Aksine dönmüş durumda. Üstelik zorlaşan ekonomik şartlar yatırımlarını bu yapay artışa nazaran yapan teknoloji firmalarını daha derinden etkiliyor. HP’de bu teknoloji firmalarının sonuncusu, şimdilik.

İşten çıkarmalar Vakit yayılacak

Şirket tarafından yapılan açıklamada önümüzdeki üç Yıl içerisinde 4.000 ila 6.000 çalışanın işten çıkartılacağı bildiriliyor. HP, tekrar yapılandırma iç olmak üzere yaklaşık 1 milyar dolarlık maliyetle, önümüzdeki üç Yıl içinde yıllık brüt çalıştırma oranında 1,4 milyar dolar yahut daha Çok tasarruf elde etmeyi planlıyor.

HP, 2019 yılında yaklaşık 9000 kişiyi işten çıkaracağını duyurmuştu. Ekim 2021 itibarıyla ise firmanın yaklaşık 51.000 çalışanı bulunuyor. Öte yandan 31 Ekim 2022’de sona eren mali dördüncü çeyrek bilgilerinde gelirler yıllık yüzde 0,8 düşmüş ve 14,80 milyar dolara gerilemişti. Tıpkı Devre içerisinde HP’nin Ferdî Sistemler segmentindeki gelir de yüzde 13 düşerek 13,3 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir