Domain ve Hosting Arasındaki Fark Nedir?

Domain ve Hosting Arasındaki Fark Nedir?

Genel Eyl 21, 2022 Yorum Yok

Alan adı, web sitenizin İnternet konum adresidir. Buna karşılık, web barındırma, web sitesi dosyalarınızın depolandığı fiziksel bir konumdur. Yeni başlayanlar için iki terim kafa karıştırıcı olabilir. Alan adlarını bir evin adresi olarak düşünmenize yardımcı olurken, web barındırma, web sitenizin içeriğini depoladığınız fiziksel konumdur.

Alan adları, web sitenizin IP adresine bir bağlantıdır

Web sitenizin benzersiz IP adresine bir bağlantı olan alan adlarını muhtemelen duymuşsunuzdur. IP adresleri, belirli web sitelerine sahip bilgisayarları bağlamak için kullanılır, ancak bunların hatırlanması zor olabilir. Neyse ki alan adları, web sitenizi bulmayı kolaylaştırarak bu sorunu çözer.

Hatırlamayı kolaylaştırmak için alan adları nokta ile ayrılmış iki veya üç parçaya ayrılır. Bu bölümler, en genelden en spesifik olana kadar tanımlayıcılar içerir. Üst düzey alan, her biri farklı bir anlama sahip üç bölümden oluşur. İkinci düzey alan adı veya 2LD, alanı kaydeden kuruluş veya grubu ifade eder.

Bir alan adı, URL’nizin veya evrensel kaynak bulucunuzun bir parçasıdır. Web sitenizin internetteki adresidir. Ayrıca, web sitenizdeki belirli bir sayfaya işaret etmek için URL’lerde kullanılır. Sitenizin bir arama motorunda görünmesini istiyorsanız, geçerli bir alan adına sahip olmanız önemlidir.

Web barındırma, web sitenizin dosyalarının depolandığı yerdir

Web barındırma, web sitenizin dosyalarını bir sunucuda tutan bir hizmettir. Sunucular esasen 24 saat çalışan ve bir web sitesinin çalışması için gerekli yazılım ve donanımı içeren bilgisayarlardır. Bir web barındırıcısı, bu sunucuların bakımından ve güvenli olduklarından ve düzgün çalıştıklarından emin olmaktan sorumludur. Web sitenizin dosyaları sunucuda saklanır ve ziyaretçiler tarafından bir tarayıcı aracılığıyla erişilebilir.

Web barındırma, alan barındırmadan farklıdır. Alan adı barındırma ise bir alan adını saklayan bir hizmettir. Alan adınız, insanların web sitenize erişmek için kullanacağı addır. Web barındırma, bu alanlar için bir yer sağlar.

Alan adlarını internet üzerinden her yerde satın alabilirsiniz.

Alan adları satın almanın birçok yolu vardır. Alan adlarının ne kadar değerli olduğunu bilmek önemlidir, böylece onlara uygun bir fiyat sunabilirsiniz. Bir alan adının geçmişini öğrenmek için Wayback Machine gibi bir araç da kullanabilirsiniz. Bir alan adı için yeni fikirler edinmek için bir alan adı oluşturucu da kullanabilirsiniz. Bu oluşturuculardan bazıları Nameboy ve Domain Wheel’i içerir. En iyi alan adı kayıt şirketlerinin, yeni alan adları bulmanıza yardımcı olacak kendi oluşturucuları vardır.

Alan adı kayıt şirketleri, alan adlarını satmak amacıyla Internet Corporation tarafından akredite edilmiş şirketlerdir. Bu şirketlerden herhangi biri size bir alan adı satacaktır ve aralarındaki temel fark, hizmetlerinin ne kadar kolay veya karmaşık olduğudur. En iyi alan adı kayıt şirketleri, ihtiyacınız olan özellikleri size sağlayanlardır.

Aynı sağlayıcıdan web barındırma satın alabilirsiniz

Web barındırma konusunda henüz bilginiz yoksa, şirketlerin bir sunucuda yer kiralamasına ve bu alanı web sitelerini barındırmak için kullanmasına olanak tanıyan hizmettir. Bu sunucu, web sitenizin herkese görünür olması için gereken tüm dosya ve bilgileri barındırır. Ayrıca kullanıcıları sitenize bağlar. Bir web barındırma hizmeti sağlayıcısı, birçok web sitesi türünün ihtiyaçlarını karşılamak için sunucular ve ilgili hizmetler sunacaktır.

Bir web barındırma sağlayıcısı, web sitenizin verilerini takip eder ve gerekli dosyaları ziyaretçilerinize gönderir. Bir alan satın almak ayrı bir işlemdir, ancak bir web barındırma sağlayıcısı her iki hizmeti de sunacaktır.

Yönetmek daha kolay

Alan adlarınızı ve hostinginizi ayrı ayrı yönettiğinizde birçok baş ağrısından kurtulursunuz. Bazı insanlar ikisini bir arada kullanmayı tercih ederken, onları ayrı tutmak iyi bir fikirdir. Bu, varlıkları bir yerden başka bir yere aktarma zahmetinden kurtaracaktır. İkisini birleştirmeye karar verirseniz, ihtiyaçlarınız için en iyi barındırma sağlayıcısını seçtiğinizden emin olun.

En iyi barındırma hizmeti, her ikisi için de tek bir kontrol paneli sunacaktır. Bu, birden fazla hesabı yönetmek yerine web sitenizi geliştirmeye odaklanabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, web sitesiyle ilgili tüm soru ve sorunlarınız için tek bir iletişim noktanız olacak. Bu size zaman kazandırabilir ve sorunsuz geçişler sağlayabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir