Dirver (Sürücü) Nedir?

Dirver (Sürücü) Nedir?

Yazılım Driverları Eki 03, 2022 Yorum Yok

Sürücü, bir işletim sistemi (OS) ile bir donanım bileşeni veya yazılım uygulaması arasında iletişimi sağlayan bir programdır. Her bilgisayar, kurulu çeşitli donanım bileşenlerini ve uygulamalarını kontrol etmek için birden çok sürücü kullanır. Bu sürücüler olmadan donanım ve yazılım düzgün çalışmayacaktır ve bazı durumlarda hiç çalışmayabilir. İki ana sürücü türü vardır: aygıt sürücüleri ve yazılım sürücüleri. Sürücüler, işletim sisteminiz (Windows, Linux, macOS vb.) ile donanımınız (anakart, grafik kartı, ses kartı, ağ bağdaştırıcısı, sabit diskler, klavye ve fare vb.) arasındaki doğru iletişimden sorumlu programlardır. Başka bir deyişle, sürücüler, işletim sisteminizin, bilgisayarınızdaki (veya ona bağlı) donanım aygıtlarından istediğinizi yapmasını sağlayan çevirmenlerdir.

Driver (Sürücü) Nasıl Çalışır?

Sürücüler, bir işletim sisteminden donanıma veya uygulamalara nasıl çalışacakları konusunda talimat vermek için istekler gönderen dosyalardır. Sürücüler, işletim sisteminden gelen iletişimi donanım veya uygulama tarafından anlaşılabilir bir biçime çevirir. Bir örnekle başlayalım: YouTube’da bir video oynatmaya çalıştığınızı hayal edin. Web tarayıcınızda videoda Oynat’a basıyorsunuz. Bir uygulama olan tarayıcı, isteğinizi işletim sistemine gönderir. İşletim sistemi o zaman bir video oynatmak istediğinizi bilir. Bu, diğer şeylerin yanı sıra, ağ kartının yardımıyla videoyu arabelleğe alması, grafik kartından videoyu görüntülemesini ve ses kartından videonun ses kısmını oynatmasını istemesi gerektiği anlamına gelir. İşletim sistemi tüm bu istekleri gerekli aygıtla ilişkili sürücülere gönderir: ağ kartı sürücüsü hangi verilerin aktarılacağını bilir, video kartı neyin görüntüleneceğini bilir ve ses kartı hoparlörlerinizde ne çalacağını bilir.

Aygıt Sürücüleri

Aygıt sürücüleri, bir işletim sistemi ile aygıt arasında iletişim kurmak üzere tasarlanmıştır. Bu sürücüler genellikle aygıtı üreten aynı şirket tarafından oluşturulur. Ancak, bir aygıt sürücüsü üçüncü bir tarafça oluşturulduğunda, var olan bir donanım standardına göre tasarlanır. Tüm aygıt sürücüleri doğrudan aygıtın kendisiyle iletişim kurmaz. Bazı durumlarda, iletişimi sağlayan bir yığında katmanlı birkaç sürücü vardır. Yığının her iki ucundaki sürücüler, cihazın kendisi veya işletim sistemi ile doğrudan iletişim kuracaktır. İşlev sürücüsü, doğrudan aygıtla iletişim kurar. Aradaki sürücüler, iletişimi makine tarafından anlaşılabilecek farklı biçimlerde yönlendirir.

Aygıt Sürücüleri Ne İşe Yarar?

Cihazlarınızı kullanabilmek için aygıt sürücülerine ihtiyacınız var. Daha önceki “sürücü nedir” tanımımızdan da bildiğiniz gibi, bilgisayarımızın kendisine bağlı cihazlarla iletişim kurabilmesi için sürücülere ihtiyacı vardır. Doğru sürücü olmadan bir aygıt, çalışmayan bir donanım parçasından başka bir şey değildir.

Yazılım Sürücüleri

Aygıt sürücülerinden farklı olarak, yazılım sürücüleri donanım aygıtlarıyla ilişkilendirilmez. Bu programlar, işletim sistemi ve yazılım uygulamaları arasında iletişimi sağlar. Yazılım sürücülerinin arkasındaki temel amaç, yalnızca çekirdek modundaki programlarda kullanılabilen korumalı verilere erişimi etkinleştirmek veya devre dışı bırakmaktır. Sonuç olarak, yazılım sürücüleri neredeyse her zaman çekirdek modunda çalışır.

Sanal Aygıt Sürücüleri

Sanal aygıt sürücüleri nispeten yeni bir teknolojidir. Hibrit veya bulut ağlarındaki sanallaştırılmış ortamlarda bir donanım cihazını taklit etmek için sanallaştırma teknolojisini kullanırlar. Konuk işletim sistemlerine donanıma erişme yanılsaması verirler.

Sürücüleri Güncellemek

Sürücüler genellikle üretici tarafından çeşitli nedenlerle güncellenir. Üreticiler genellikle bir güncelleme ile düzeltilebilecek bug adı verilen aksaklıklar veya hatalar keşfederler. Güncellemeler, bir cihaza yeni özellikler eklemek veya performansını artırmak için kullanılabilir. Güvenlik yamaları, güvenlik açıklarını ortadan kaldırmak için güncellemeler yoluyla da uygulanır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir