Depresyona yeni tedavi yöntemi: Elektrikli kulaklık

Genel May 21, 2023 Yorum Yok
Günümüz şartlarında depresyona giren insanların sayısı her geçen gün artmakta. Lakin ilim insanları bu duruma bir tahlil bulmuş olabilir. Birleşik Krallık’ın Ulusal sıhhat Servisi (NHS), depresyon semptomlarını azaltmayı amaçlayan bir elektrikli kulaklık deniyor.

Elektrikli kulaklık, 3 haftada depresyon semptomlarını azaltıyor

İsveç şirketi Flow Neuroscience tarafından geliştirilen kulaklık, şu anda NHS hastaları üzerinde test edilmekte. Aygıt, beyin aktivitesini artırmak için elektrik akımları kullanıyor ve tıbbi denemeler, ekipmanın düzgün çalışabileceğini göstermekte. Şirket kulaklığın çalışma prensibi hakkında yaptığı açıklamada “Kulaklık, depresif bireylerin beyninde sağlıklı insanlara kıyasla daha az faal olan yahut aktif olmayan makul bölgeleri, nazik ve invaziv olmayan elektrik akımlarıyla uyararak çalışmakta.” sözlerine yer verdi.

24 yaşındaki Annie Lovatt, uzun vakittir yaşadığı depresyon için Çeşitli antidepresanlar kullanmış, lakin şad kalmamıştı. Haftada beş Defa 30 dakikalık aralıklarla takarak başladığı kulaklığı üç yıldır kullanan Lovatt, kulaklığın işe yarayıp yaramadığı sorusuna “Gerçekten hastaydım, nitekim mutsuzdum. Bu nihayet deva üzere geldi ve işe yaramazsa ne olurdu bilmiyordum. İşe yaradığı için sahiden şanslıydım.” dedi. Kulaklığın yarattığı hissiyat ile ilgili ise “Bir düğmeye basılmış üzereydi. örneğin bir sabah uyandığımda kendimi daha düzgün hissettiğimi ayrım ettiğimi hatırlıyorum. Yataktan kalkıp hayata devam edebileceğimi hissettim.” dedi. Ancak Annie, aygıtını Daimi olarak kullanmadığında tekrarlamalar yaşadığını ayrım etti.

Araştırmaya liderlik eden hekim, birtakım hastaların antidepresanları bıraktığını, artık yalnızca semptomlarını yönetmek için kulaklığı kullandıklarını ve artık aygıtların sıhhat hizmetlerinde yaygınlaştığını görmek istediklerini söyledi. Şahsa Özel olarak satışa sunulması da planlanan elektrikli kulaklık, 399 sterline mâl olabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir