DARPA, Nikola Tesla’nın hayalini gerçeğe dönüştürüyor: Küresel kablosuz enerji!

Genel May 01, 2023 Yorum Yok
DARPA, dünya çapındaki ABD askeri üslerine neredeyse kesintisiz Sıkıntı sağlamak için kablosuz güç transfer altyapısı oluşturmayı planlıyor. Popular Mechanics tarafından bildirildiği üzere plan, elektriği gezegenin etrafında dolaştırmak için lazer teknolojisinden faydalanacak.

Nikola Tesla’nın 100 yılı aşkın bir mühlet Evvel hayalini kurduğu ve başarılı olması halinde POWER (“Persistent Optical Wireless Energy Relay”) olarak isimlendirilen bu teknoloji, ABD ordusunun dizel üzere sıvı yakıtlara ve Hasım güçleri tarafından engellenebilen ya da sabote edilebilen hisli elektrik çizgilerine olan bağımlılığı kaldıracak.

Tesla’nın hayali gerçek oluyor

Popular Mechanics’e Özel bir röportaj veren ABD askeri yetkilisi Albay Paul Calhoun, “Her şeyden Evvel Etraf değişti ve askeri operasyonlar için daha güçlü enerji taşıma usullerine duyulan gereksinim had safhada” dedi. Çünkü ABD’nin askeri tesisleri dünya üzerinde Çeşitli noktalara dağılmış durumda ve bu üstlerin güç gereksinimi giderek artıyor. Artan güç gereksinimini karşılamak ise birçok durumda kolay olmuyor. Albay Calhoun, “Teknoloji tarafında, yüksek güçlü lazerler, dalga önü algılama, uyarlanabilir optikler, yüksek irtifa elektrikli hava platformları, Emniyet kilitleri ve dar bant aralığına ayarlanmış yüksek verimli fotovoltaiklerde Değerli ilerlemeler kaydedildi” ifadelerini kullanıyor.
Calhoun, POWER projesini optik güç ışınlama programı olarak nitelendiriyor. DARPA, POWER projesi ile enerjiyi atmosferin üst kısmında minimum güç kaybıyla lazerler aracılığıyla iletmeyi hedefliyor. Şimdilik bu projenin aşması gereken en Değerli Öğe güç dönüşümündeki verimliliği sağlayabilmek. DARPA tesirli röleler geliştirerek dönüşümde ihtilal fırsatı kolluyor. Uzun ömürlü uydular ve dronlar aracılığıyla lazer gücünün ABD üstlerine iletilmesi hedefleniyor.

DARPA diğer bütün projelerinde olduğu üzere POWER projesinin teoride uygulanabilirliğini gösterecek. Teorik olarak kanıtlanan proje sonrasında diğer ilgili kuruluşlara devredilecek. Buna ek olarak, POWER’ın ulaşımı güç kırsal bölümlere, araştırma tesislerine ve öbür bölgelere güç sağlamak üzere ticari alanda Önemli yararları olabilir.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir