Çin’den anti-Starlink hamlesi: Uzaya 13.000 uydu fırlatılacak

Genel Şub 26, 2023 Yorum Yok
Çin, SpaceX’in Starlink uydu hizmetinden hoşlanmadığını daha Evvel birkaç Defa lisana getirmişti. Yeni haberlere nazaran ülke, global internet sağlamak, Elon Musk’ın ağını “bastırmak” ve Starlink’e alternatif olmak için rakip bir hizmet başlatmayı planlıyor.

Gelen yeni raporlar Çin’in Dünya’nın alçak yörüngesine kod ismi “GW” olan devasa bir uydu ağı kurmayı planladığını söylüyor. Aktarılanlara nazaran yeni kurulan China Satellite Network Group Co. aracılığıyla 12.992 adet uydunun yörüngeye çıkartılması planlanıyor.

Çin’den Starlink’e cevap

Şu anda alçak dünya yörüngesinde 3.500’den Çok Starlink uydusu var. SpaceX, 2027 yılına kadar 12.000‘den fazlasına sahip olmayı ve projenin sonunda 40.000 uyduya ulaşmayı planlıyor. Çin’in uydularının ne Vakit fırlatılacağından Laf edilmiyor lakin GW‘nin Aka olasılıkla “Starlink tamamlanmadan önce” konuşlandırılacağı belirtiliyor.

Hatta ve hatta araştırmacılar, uyduların Starlink’in şimdi ulaşmadığı yörüngelere yerleştirilebileceğini söyleyerek “diğer yörünge irtifalarında fırsat ve avantaj elde edeceklerini, Starlink’i bastıracaklarını” söylüyor. Bununla Birlikte Çin, Starlink uydularından telaş duyuyor ve uyduların casusluk yaptığına inanıyor. Ülke, Elon Musk’ın uydularının askeri müdahalelerde de kullanılabileceğini, bu bağlamda kapsamlı radar iç olmak üzere Starlink uyduları etkisiz hale getirebilecek teknolojilerin geliştirilmesini hedefliyor.

Çin, Starlink’in silah haline getirilmesinden telaş duysa da SpaceX, bu uyduları Ukrayna’nın askeri operasyonlarda kullanma kabiliyetini sınırladığını duyurmuştu. SpaceX, Starlink uydularının askeri irtibat için kullanılabileceğini söylese de asla hamle maksatlı kullanılamayacağını açıklamıştı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir