Çin dünyanın en büyük teleskobunu tamamlandı: DSRT’nin hedefi Güneş

Genel Kas 16, 2022 Yorum Yok
Çin, Tibet Platosu’nda inşa ettiği dünyanın en Aka teleskop dizisini tamamladı. Yeni teleskop sayesinde Güneş astronomisi incelenecek ve sistemimizin merkezindeki yıldızı daha gerçek bir biçimde anlamamız sağlanacak. Daocheng Solar Radio Telescope (Daocheng Güneş Radyo Teleskopu – DSRT), Çin’in Güneş’i incelemek için gerçekleştirdiği nihayet atılım olarak kayıtlara geçiyor.

Güneş daha ayrıntılı incelenecek

Nature’e nazaran DSRT, 100 milyon Yuan‘a (14 milyon ABD Doları) mal oldu ve 3 kilometrelik bir Etraf oluşumunda yer Meydan 300’den Çok çanak antenden oluşuyor. DSRT’nin suramı tamamlanmış olsa da birinci testlerin gerçekleştirilmesi için Haziran 2024 tarihi hedefleniyor. Önümüzdeki birkaç Yıl içerisinde bu tesis sayesinde Güneş’in aktiviteleri ayrıntılı bir formda incelenecek.

DSRT gibi radyo teleskopları Güneş’in üst atmosferinde (korona) meydana gelen Güneş patlamaları ve koronal kütle atımlarını (CME) araştırmak için epeyce fonksiyonel oluyor. nihayet yıllarda bu alanda teleskopların artması da ilim insanları için altın tıp olarak nitelendiriliyor. Öte yandan koronal kütle atımları Dünya için de tehdit oluşturuyor. mesela Şubat 2022’de ki bir güneş fırtınasının sonucunda 40 Starlink uydusu Tedbir maksatlı yörüngeden çıkartılmıştı.

Benzer teleskopik dizilerle karşılaştırıldığında, DSRT daha hisli bir biçimde ayarlanacak ve bu nedenle potansiyel olarak CME olayları sırasında yayılan yüksek güçlü parçacıklardan gelen daha zayıf sinyalleri yakalayabilecek. Üzerimizdeki sema uydularla giderek daha Çok ve kimi problemli bir halde kalabalıklaştıkça, muteber ve detaylı güneş aktivitesi tahlili geliştirmek kritik bir hale geliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir