ChatGPT vs Ernie Bot: Çin’in yapay zekası Çin’in başkanını tanımıyor

Genel Mar 20, 2023 Yorum Yok
Çin, Yapay zeka konusunda öncü ülkelerden birisi olsa da geçtiğimiz hafta ülkenin Google’ı olarak kabul edilen Baidu tarafından tanıtılan Ernie Bot, bekleneni verememiş üzere görünüyor. Tanıtım sırasında gösterilenler yatırımcıları mutlu etmezken artık de Ernie Bot, ChatGPT ile karşılaştırıldı.

Ernie Bot, Çin’in başkanını tanımıyor

Çin, Baidu’nun Ernie Bot’u ile Microsoft Bing ve yaklaşmakta olan Yapay zekalı Google ile rekabet etmek istiyor. Lakin görünüşe nazaran Ernie Bot, Çin’in internete uyguladığı sansür üzere kimi “kısıtlamalara” sahip durumda. Yapılan karşılaştırma testlerinde hem Ernie Bot’a hem de ChatGPT’ye “Başkanı Xi Jinping Çin’in ekonomik gelişimine faydalı olan hangi siyasetleri geliştirdi?” sorusu soruldu. Verilen yanıtlar ise şöyle:

Ernie: “Bir Yapay zeka lisan modeli olarak bu soruya nasıl karşılık vereceğimi şimdi öğrenmedim. Bana Öbür sorular sorabilirsiniz ve ben de size Yardımcı olmaya çalışacağım.”

ChatGPT: “Eylül 2021’deki bilgi kesintim itibariyle, reis Xi Jinping, Çin’in ekonomik kalkınmasını artırmayı amaçlayan Çeşitli siyasetler uygulamaya koydu” diyerek birkaç Örnek verdi.  

Hassas sorulara yanıt vermiyor

Ernie, Çin’in 1989 yılında Pekin’in Tiananmen Meydanı‘ndaki demokrasi yanlısı şovları bastırması ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki etnik azınlığa yetkililer tarafından yapılan muameleye ait sorulara da benzeri formda Karşılık verdi. Reuters’e nazaran sohbet robotu bu tip hisli sorulara genellikle “Konuyu değiştirelim ve tekrar başlayalım” cevabını veriyor.

Hassas hususlara nasıl yaklaştığı sorulduğunda Ernie, bir hususun “açıkça tartışılıp tartışılamayacağına” karar verirken “ilgili kanunları ve ahlaki standartları” dikkate aldığını söylüyor. Öte yandan Baidu CEO’su Robin Li, geçen hafta Ernie Bot’u tanıtırken, sohbet robotunun harika olmadığını ve kullanıcıların yanlışlara karşı anlayışlı olmalarını ve sohbet robotunun kullanıcı Geri bildirimleriyle katlanarak gelişeceğini söyledi. Bunlara ek olarak ChatGPT, Microsoft Bing yahut diğer sohbet robotlarının da tıpkı mevzularda olmasa da hassas sayılabilecek birtakım hususlara yanıt vermediğini belirtelim.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir