ChatGPT rakibi Ernie Bot, Baidu’ya 3 milyar dolar kaybettirdi

Genel Mar 17, 2023 Yorum Yok
Çinli Baidu’nun ChatGPT rakibi olarak geliştirdiği ve Aka beklenti içerisine girdiği Ernie Bot, kurumlardan ağır bir talep olmasına Karşın istenen etkiyi yapamayınca Baidu payları düştü.

Ernie Bot şanssız başladı

Baidu geçtiğimiz ay ChatGPT rakibi bir teknoloji geliştirdiğini duyurmuş ve payları yüzde 15 civarında yükselmişti. Aka heyecan uyandıran Ernie Bot bu hafta Fazla sönük bir aktiflikle tanıtıldı. canlı lansman yerine kaydedilmiş görüntüler ve sunumlarla tanıtım yapılınca hissedarlar gerildi.

Henüz belli bir kümeyle kapalı beta testleri devam eden Ernie Bot pek Fazla mevzuda ChatGPT ile tıpkı vazifeleri yerine getiriyor. Ne Mevcut ki lansmanda Baidu işvereni canlı bir demo yahut iştirakçilere Özel bir demo üzere rastgele bir direkt etkileşime giremedi. Ayrıyeten robotun harika olmadığını da vurguladı. Haliyle paylara satış geldi ve Faaliyet boyunca yüzde 10 düşüş yaşandı. Baidu’nun pazar pahası 3 milyar dolar eridi.

Çin’in en Aka Yapay zekâ yatırımı olarak gösterilen Ernie Bot için 30 bin civarında kurumsal kullanıcı API başvurusu yaptı ve bu haftadan itibaren yeni kullanıcılara kapalı beta daveti gitmeye başlayacak. Yeniden de tam bir ChatGPT rakibi olabilmesi için Vakit gerekiyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir