Driver İndirin | Ücretsiz Driver İndir

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Büyük Hadron Çarpıştırıcısı enerji krizi nedeniyle durduruldu

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı enerji krizi nedeniyle durduruldu

admin admin -
14 0
Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü (CERN), Avrupa’da enerji tasarrufu sağlamak hedefiyle 28 Kasım’da Büyük Hadron Çarpıştırıcısı‘nı (LHC) birinci planlanan tarihten iki hafta Evvel durdurdu. CERN’in en ağır periyotlarında yakınında bulunduğu Cenevre‘ye Sıkıntı sağlamak için gereken gücün yaklaşık üçte birini tükettiğine dikkat çekiliyor. Araştırma kuruluşu ayrıyeten tesisin faaliyetlerinin 2023 yılında yüzde 20 oranında azaltılacağını belirtti.

Daha Evvel CERN yetkilileri LHC’nin güç ıstırabı nedeniyle erken kapatılacağını açıklamıştı. ilim insanları “Mevcut global enerji arzı ve maliyet krizi ışığında ve toplumsal sorumluluğunun bir kesimi olarak CERN, 2022 ve 2023 yıllarında laboratuvarın güç tüketimini Kıymetli ölçüde azaltacak önlemler uygulayacak” açıklamasını yaptı.

Bakım çalışmalarının akabinde tekrar açılmıştı

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı Fransa-İsviçre hududunda, yerin 100 metre altında bulunuyor. Protonların hızlandırılabildiği ve çarpıştırılabildiği 27 kilometrelik halka formunda bir tünel olarak inşa edildi. LHC geçtiğimiz yıllarda bakım ve modernizasyon çalışmaları için kapatılmış, 22 Nisan‘da üç yıllık bir ortadan sonra araştırma çalışmaları için yine hizmete açılmıştı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir