Bu OLED ekran suyla dolarak klavye oluyor

Genel Nis 27, 2023 Yorum Yok
Bugün pek Fazla bölümde karşımıza çıkan OLED ekranlar sunduğu avantajlar nedeniyle ön planda kalmayı başarıyor ve üreticiler farklı özellikler ekleyerek tüketicileri etkilemeye çalışıyor. Araştırmacılar ise Enteresan teknolojilerle işlevselliği arttırma uğraşında.

Suyla dolan OLED ekran

Carnegie Mellon Üniversitesi FIG araştırmacıları gerektiği vakitlerde suyla dolarak baloncuk biçiminde tuşlar oluşturabilen bir OLED ekran geliştirdi. Flat Panel Haptics ismi verilen Özel bir katman OLED dokunmatik ekranın altına entegre ediliyor. Entegre elektro ozmotik pompalar – EEOP ismi verilen öteki bir teknoloji de gereken durumlarda baloncuk noktalara sıvı pompalıyor.

Yeni teknoloji sayesinde bir ekranda içeriğe Müsait olarak karakterler yahut kısayollar baloncuk tuş formunda yükseliyor. Tuşun dolması yalnızca bir saniye sürüyor ve gereksinim sona erdiğinde su tekrar pompaya çekiliyor. Tuşun yüksekliği ise 1.5mm civarında.

Ekranda klavye tuşlarının belirmesinin yanı Dizi görme engelliler için Braille alfabesi de bu formda sunulabiliyor. Elbette yaygın kullanım değil Özel maksatlar için geliştirilmiş bir teknolojiden bahsediyoruz. Grup pompa düzeneğinin 5mm civarında kalınlığa sahip olduğunu ve aygıtta Çok yer kaplamadığını belirtiyor.

Bu Cin bir teknolojiyi 2012 yılında Tactus firmasından da görmüştük fakat proje uzun ömürlü olmadı. FIG takımı projeyi Daimi geliştiriyor ve daha kullanışlı olmasına çalışıyor. istikbal yıllarda Fazla daha gelişmiş versiyonları karşımıza çıkacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir